Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Rynek wciąż się kręci

-- czwartek, 22 kwiecień 2010

Dostawcy mają nadzieję, że popyt na łożyska wzrośnie. Najczęściej sprzedają łożyska kulkowe i igiełkowe. Wciąż najpopularniejszymi producentami są firmy SKF i FAG. Prawie wszyscy użytkownicy są zadowoleni ze współpracy z dostawcami, ale zdarzało się, że musieli zrezygnować z usług niektórych z nich. Na wybór łożysk wpływają głównie parametry techniczne i żywotność tych produktów.

Z ankiety przeprowadzonej przez Inżynierię i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych wsród dostawców łożysk na polski rynek wynika, że w 2010 r. wszyscy respondenci spodziewają się wzrostu sprzedaży tych produktów. W porównaniu do wyników z ubiegłego roku (większość ankietowanych stwierdziła, że poziom sprzedaży nie uległ żadnej zmianie, a wręcz się zmniejszył) jest to bardzo optymistyczna wizja. Przypuszczeń dostawców niestety nie potwierdzają dane zebrane od użytkowników łożysk. Według nich wydatki na łożyska w aktualnym roku, przyrównując do 2009 r., pozostaną na tym samym poziomie (77% odpowiedzi). 14% respondentów twierdzi nawet, że spodziewają się spadku ilości pieniędzy wydawanych na te urządzenia (wykres 1).

Warto w tym miejscu przyjrzeć się profilowi klientów. Łożyska znajdujące się w ofercie dostawców kupowane są najchętniej przez firmy z sektora drzewnego i papierniczego (100%), a także maszynowego (80%). Około dwóch trzecich klientów to przedstawiciele branży motoryzacyjnej, przemysłu lekkiego oraz ciężkiego i metalowego. Mniej chętnie łożyska nabywa motoryzacja i transport (40%) (wykres 2).

Łożyska najbardziej popularne
Ankietowani dostawcy odnotowują największy popyt na łożyska kulkowe (80%). W przypadku 40% respondentów dobrze sprzedają się łożyska igiełkowe. Łożyska baryłkowe, walcowe, stożkowe są popularne tylko u 20% dostawców (wykres 3).

Autor: mgr inż. Izabela Cieniak


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce