Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Rosnąca rola systemów CMMS

-- niedziela, 27 lipiec 2008

Nawet jeśli usuwanie awarii i jej efektów doprowadzimy do perfekcji, to i tak przestój urządzeń skutkować będzie wymiernymi stratami finansowymi. Idealnym byłoby doprowadzenie do takiej sytuacji, w której awarie nie występują wcale, a system produkcyjny utrzymywany jest w sprawności dzięki planowanym wcześniej działaniom. Temu celowi służą systemy CMMS.

Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że predyktywne utrzymanie ruchu może przynieść same korzyści. Remonty, inwestycje, usprawnienia lepiej wykonywać w terminach z góry ustalonych, kiedy to w uzgodnieniu z niezbędnymi komórkami organizacyjnymi w firmie można je wykonywać w czasie i tak nieprzeznaczonym na produkcję. Doskonałym przykładem takiego podejścia są firmy motoryzacyjne, gdzie często przerywa się produkcję na miesiąc lub nawet dłużej (z reguły w miesiącach letnich, wysyłając w tym czasie załogę na urlop), podczas gdy dział utrzymania ruchu pracuje pełną parą, dokonując w tym czasie niezbędnych konserwacji i modernizacji. Oczywiście najlepiej byłoby, żeby – dzięki takim działaniom wyprzedzającym awarie, w trakcie produkcji w pozostałych miesiącach nie występowały żadne nieprzewidziane przestoje wynikłe z konieczności naprawy uszkodzonych urządzeń. Aby przynajmniej spróbować osiągnąć taką niezawodność, stosuje się odpowiednie planowanie konserwacji maszyn połączone ze stałym monitoringiem urządzeń. Najłatwiej jest zaprząc do tego celu informatykę, która automatyzuje i ułatwia zbieranie oraz przetwarzanie danych. Stosując odpowiednie oprzyrządowanie diagnostyczne, można z góry przewidzieć, kiedy nastąpi awaria urządzenia. Niejednokrotnie na łamach Utrzymania Ruchu opisywane były takie metody związane z termografią, wibrodiagnostyką, badaniem i analizą smarów i olejów itp.

Dzięki zastosowaniu informatyki można zautomatyzować cały proces nadzoru urządzeń i wyposażenia linii produkcyjnej oraz innych składników niezbędnych w procesie wytwarzania. Dzieje się to w dwóch etapach – przy planowaniu działań remontowych i konserwacyjnych oraz w sytuacji zagrożenia awarią. Ustalając odpowiednio stany alarmowe, system informatyczny automatycznie generuje alarmy, które sygnalizują obsłudze konieczność interwencji. Dotyczy to zarówno sytuacji, kiedy powinien nastąpić okresowy przegląd i konserwacja, jak i w przypadku otrzymania niepokojących sygnałów z czujników umieszczonych na maszynie.

Autor: Beata Dutkowska


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce