Raport: Sprężarki
-- środa, 13 lipiec 2016
Trwałość i inne ważne kryteria wyboru
Jak pokazuje rys. 3, głównym kryterium branym pod uwagę przy zakupie sprężarki jest w opinii 68% ankietowanych użytkowników trwałość (68%), gwarantująca jak najdłuższe zachowanie optymalnych parametrów systemu. Innymi ważnymi czynnikami są: zapotrzebowanie (66%) oraz ciśnienie robocze (57%). Dla ok. 50% respondentów duże znaczenie mają także: koszty eksploatacji sprężarki i cena jej zakupu oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.
Warto dodać, że poziom wsparcia technicznego ze strony dostawców sprężarek został oceniony przez ankietowanych jako dobry (58%) lub bardzo dobry (31%), co ilustruje rys. 4. Terminowość, szybka reakcja na zgłoszenie, profesjonalny serwis, stały nadzór czy użyczanie jednostek zastępczych, to tylko niektóre z powodów tak dobrej oceny dostawców.
Wracając do kryteriów uwzględnianych przy zakupie sprężarki, w przypadku ok. 40% sondowanych osób liczą się także takie czynniki, jak: koszty serwisu, warunki gwarancji oraz pobór energii (efektywność energetyczna), definiowany jako ilość energii potrzebnej do sprężenia określonej ilości powietrza do określonego ciśnienia.
Ostatni z kryteriów jest szczególnie istotny, zważywszy na fakt, że 7080% całkowitych kosztów wytwarzania sprężonego powietrza stanowią wydatki na energię. Na pozostałe koszty składają się zakup sprężarki (1520%) oraz koszty serwisu (ok. 5%). Z praktyki wynika, że zaledwie 50% produkowanego powietrza jest wykorzystywane w sposób efektywny. Głównym źródłem marnotrawstwa są wycieki, które generują straty na poziomie ok. 30% ogólnej ilości wytworzonego powietrza. Dlatego tak ważne jest podjęcie odpowiednich kroków w celu zoptymalizowania procesu wytwarzania sprężonego powietrza. Pomocne przy tym okażą się z pewnością różnego rodzaju sterowniki, czujniki, analizatory czy mierniki. Przykładem może być zastosowanie liczników przepływu oraz mierników chwilowego zużycia, dzięki którym można określić zarówno miejsce, jak i wysokość strat. Do lokalizowania nieszczelności doskonale nadaje się wykrywacz.
Zgodnie z deklaracjami ankietowanych ok. 30% osób kieruje się przy wyborze sprężarki również takimi kryteriami, jak: producent i marka, zmienność zapotrzebowania na sprężone powietrze oraz koszty materiałów eksploatacyjnych. Mniej niż 20% osób zwraca uwagę na roczny czas pracy sprężarki, częstotliwość przeglądów oraz prostą budowę, natomiast mniej niż 10% – na termin dostawy. Wśród odpowiedzi „inne” znalazły się m.in. sprawność, wydajność, dostępność oraz poziom emitowanego hałasu.
Cena a jakość
Jeżeli chodzi o koszty, to zdaniem wszystkich ankietowanych dostawców odgrywają one główną rolę – bezpośrednio wpływają na decyzje zakupowe potencjalnych nabywców sprężarek. Mowa tu nie tylko o cenie sprężarki, ale także o kosztach serwisu oraz kosztach eksploatacyjnych (rys. 3).
Pozostając w temacie kosztów, warto podkreślić, że wyższa cena sprężarki przekłada się zazwyczaj na wyższą jakość wykonania i trwałość, a także niższe koszty eksploatacji. Jak podkreśla jeden z ankietowanych dostawców, jeśli podsumuje się koszty wytworzenia sprężonego powietrza, to często bywa tak, że w perspektywie 25 lat tanie urządzenia okazują się o wiele droższe od sprężarek droższych w zakupie, dlatego te drugie śmiało można nazwać bardziej efektywnymi z perspektywy ekonomicznej. Przy zakupie sprężarek nie należy więc kierować się wyłącznie ceną urządzenia, ale przede wszystkim powinno się brać pod uwagę późniejsze koszty eksploatacji.
Plany zakupowe na najbliższy rok
Jeśli chodzi o budżet przeznaczony przez ankietowanych na zakup sprężarek, w ciągu najbliższych 12 miesięcy, w porównaniu z minionym rokiem, w większości wypadków pozostanie on bez zmian (63%) ze względu na brak zapotrzebowania na większą ilość tego rodzaju urządzeń. Gdyby jednak zapotrzebowanie okresowo uległo zwiększeniu, co dziesiąty uczestnik badania zamierza skorzystać z oferty outsourcingu lub wynajmu sprężarek (innym najczęściej wymienianym powodem skłaniającym do podjęcia takiej decyzji jest awaria własnego sprzętu).
Natomiast 20% respondentów planuje zwiększyć wydatki na zakup sprężarek (głównie ze względu na rozbudowę zakładu), a pozostałe 17% osób zamierza uszczuplić budżet na ten cel.
Na liście popularnych producentów…
Z przeprowadzonego sondażu wynika, że w zakładach ankietowanych osób najczęściej znajdują się sprężarki firmy Atlas Copco. Dużym zainteresowaniem cieszą się też produkty firmy Kaeser Kompressoren i CompAir. W dalszej kolejności znalazły się takie firmy, jak: Airpol, Hydrovane, ALUP Kompressoren, ALMiG Kompressoren, Spółdzielcza Wytwórnia Aparatów Natryskowych „WAN”, BOGE KOMPRESSOREN, Schneider, Airpress, Walter Kompressortechnik czy Renner.
Raport powstał na podstawie danych z ankiety, na którą odpowiedzieli Czytelnicy magazynu Inżynieria i Utrzymanie Ruchu. Oprócz tego przy tworzeniu raportu bazowano na informacjach pochodzących od dostawców sprężarek. Raport nie odzwierciedla pełnego obrazu rynku.
Autor: Agata Abramczyk jest redaktor naczelną magazynu Inteligentny Budynek. Od wielu lat związana jest z branżą dziennikarską i wydawniczą. Jest pasjonatką nowoczesnych technologii.
Tekst pochodzi z nr 4/2016 magazynu "Inżynieria i Utrzymanie Ruchu". Jeśli Cię zainteresował, ZAREJESTRUJ SIĘ w naszym serwisie, a uzyskasz dostęp do darmowej prenumeraty w formie drukowanej i/lub elektronicznej.

