Raport specjalny: Przenośniki i pasy
-- wtorek, 31 maj 2016
Trwałość to podstawa
Za najważniejsze kryterium brane pod uwagę podczas wyboru przenośników oraz pasów została uznana przez użytkowników przede wszystkim trwałość (95%).
Dla ok. 70% ankietowanych duże znaczenie ma także cena. Jednak należy mieć świadomość, że niższe koszty zakupu oznaczają zazwyczaj bardziej kosztowną eksploatację i niższą trwałość. Ze względu na to, że awarie wiążą się z przestojami linii produkcyjnych, cena nie powinna być jedynym kryterium wpływającym na wybór produktu.
W przypadku ok. 40% respondentów ważnymi czynnikami decyzyjnymi są: serwis gwarancyjny i pogwarancyjny oraz wsparcie techniczne i fachowe doradztwo przy wyborze, a ok. 30% zwraca uwagę na termin dostawy. Dla co piątego użytkownika liczy się marka, a dla co dziesiątego największe znaczenie mają parametry techniczne (rys. 4).
Natomiast według sondowanych dostawców klienci najczęściej kierują się przy wyborze produktów takimi kryteriami, jak: wsparcie techniczne i fachowe doradztwo przy wyborze (100%), trwałość (72%), cena (68%) i termin dostawy (67%).
Jak zauważa Łukasz Skibicki, dyrektor ds. technicznych w firmie Andrzejewski Automatyzacja i Wyposażenie Produkcji, sprzyjającymi czynnikami, pozwalającymi rozwijać się branży systemowych rozwiązań transporterów taśmowych, jest zwiększenie świadomości użytkowników, którzy coraz większą wagę przykładają do dostępności serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego urządzeń, a także oznakowania CE i związanych z tym dokumentów. Urządzenia te są zbyt prostymi i uniwersalnymi częściami ciągów produkcyjnych i technologicznych, aby działy utrzymania ruchu musiały poświęcać im dużo uwagi. Odbiorca końcowy woli sprawy z tym związane pozostawić w gestii sprzedającego. Ponadto, zdaniem eksperta, klienci coraz częściej decydują się na zakup urządzenia z układem sterowania, który pozwala na używanie go jako niezależnego, odrębnego produktu, a także na wpięcie go w ciąg technologiczny, bez skomplikowanych ingerencji w układ sterowania innych maszyn działających w zakładzie.
Jak odpowiednio dobrać przenośnik i napęd?
Jak wynika z doświadczenia Karoliny Tokarz, wiceprezesa zarządu, dyrektora ds. handlu i marketingu w firmie PROMAG, odpowiedni dobór typu przenośnika oraz jego napędu jest uzależniony od kilku czynników. Najważniejszym parametrem doboru jest wymagana funkcjonalność. Urządzenia powinny być dostosowane do prędkości przesyłu, odpowiedniej podstawy transportowej i gabarytu, a także do ilości jednostek przesyłanych w danym momencie na jednym urządzeniu oraz częstotliwości, z jaką wymagane jest zatrzymywanie i ponowny start.
Ważnym kryterium doboru jest także ergonomia pracy obsługi. W przypadku systemów transportu na ergonomię ma wpływ liczba miejsc we/wy do systemu oraz poziom emisji hałasu.
Istotne jest również dobranie rozwiązania najkorzystniejszego z ekonomicznego punktu widzenia. Zdaniem Karoliny Tokarz za najtańsze rozwiązanie dostępne na rynku należy uznać przenośniki wałkowe, napędzane za pomocą napędowego pasa obwiedniowego. Konstrukcja ta z powodzeniem jest stosowana nawet w kilkunastometrowych transporterach, opartych na jednym napędzie.
Użytkownicy o dostawcach
Na liście pytań skierowanych do użytkowników znalazło się też pytanie o ocenę jakości usług i kompetencji krajowych dostawców przenośników i pasów. Zgodnie z odpowiedziami ankietowanych, rodzimi dostawcy tych rozwiązań zostali ocenieni dobrze (67%) bądź bardzo dobrze (29%), przede wszystkim ze względu na takie czynniki, jak: znajomość potrzeb odbiorców, szybka realizacja zamówień, dobra jakość, fachowe doradztwo, terminowość oraz szybko reagujący serwis.
Warto dodać, że jedynie 4% osób uważa, że dostawcy zasługują na złą ocenę, przede wszystkim z uwagi na to, że nie można się z nimi porozumieć w sprawie serwisu pogwarancyjnego i usunięcia usterek.





