Raport specjalny: Przenośniki i pasy
-- wtorek, 31 maj 2016
Pasy klinowe, zębate i płaskie – w czołówce
Pasy napędowe już od dawna są stosowane powszechnie w każdej praktycznie gałęzi przemysłu. W niezwykle bogatej ofercie rynkowej znajdują się różne rodzaje tych rozwiązań. Które z nich cieszą się obecnie największą popularnością?
Najczęściej stosowane w zakładach, w których pracują ankietowani użytkownicy, są pasy: klinowe (71%), zębate (67%) i płaskie (57%). W dalszej kolejności zostały wymienione pasy wielorowkowe (48%) oraz profilowe (19%). Natomiast w opinii dostawców w czołówce popularnych pasów znajdują się pasy: klinowe (68%), płaskie (62%) i zębate (34%) – (rys. 3).
Pasy klinowe zawdzięczają swoją popularność wielu zaletom, które wiążą się z ich zastosowaniem. Dzięki specyficznej konstrukcji (najczęściej są wykonane z gumy, skóry, tworzyw sztucznych lub produktów włókienniczych, a całość zazwyczaj zawinięta jest w zawulkanizowaną taśmę płócienną lub kordową) cechują się bardzo dużą wytrzymałością i elastycznością, a przy tym dość małą rozciągliwością. Co istotne, koszt wyprodukowania pasa klinowego jest stosunkowo niewielki. Ponadto maszyny, w których stosowane są pasy klinowe, pracują cicho, co niewątpliwie jest dużym atutem.
Wiele zalet mają też pasy zębate, które umożliwiają szybkie przyśpieszanie bez poślizgu. Nawet w przypadku nagłych zmian kierunku i prędkości utrzymują odpowiednią pozycję na przenośniku, co jest szczególnie istotne zarówno w transporcie, jak i przenoszeniu mocy. Pasy zębate doskonale nadają się do transportu synchronicznego, charakteryzującego się dużą precyzją.
Warto wspomnieć też o pasach płaskich, które stanowią najstarszą grupę pasów napędowych, cechującą się różnorodnością stosowanych materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych. Klienci często decydują się na tego rodzaju pasy z uwagi na korzyści wynikające z ich użycia. Należą do nich m.in.: łagodzenie gwałtownych zmian obciążenia i tłumienie drgań, odporność na oleje, smary, wilgoć oraz niewielka wrażliwość na zmiany temperatur, wysoka sprawność przekładni, a także możliwość przenoszenia dużych mocy przy stosunkowo małych rozmiarach. Zważywszy na prostą i trwałą konstrukcję pasów płaskich, stosuje się je przede wszystkim do napędu wrzecion, w maszynach rolniczych pracujących w ciężkich warunkach oraz w tych aplikacjach, w których występują duże odległości między wałami. Ponadto znajdują powszechne zastosowanie w drukarniach, sortowniach oraz w przemyśle papierniczym.
Inne preferencje użytkowników pasów napędowych
Jeśli chodzi o inne preferencje klientów związane z wyborem pasów napędowych, okazuje się, że ankietowani najczęściej decydują się na zakup pasów z rękawa (bez łączenia) – 48%, pasów klasycznych łączonych na zakładkę – 29% bądź pasów łączonych na zęby – 23%. Ponadto nabywane przez sondowanych użytkowników pasy są najczęściej: złączone w obwód (81%), otwarte – łączone samodzielnie (14%) lub przygotowane do łączenia (5%).
Należy nadmienić, że rozwiązania są zazwyczaj zamawiane na podstawie pasów z dokumentacji technicznej (62%) lub z uwzględnieniem indywidualnego doboru przy podanych danych (38%).





