Raport specjalny: Przenośniki i pasy
-- wtorek, 31 maj 2016
Najbardziej popularne rolki i krążki
W grupie rozwiązań bezcięgnowych jako popularne wskazane zostały przez 70% użytkowników przenośniki wałkowe, zwane rolkowymi, oraz krążkowe napędzane (transport poziomy po napędzanych wałkach lub krążkach). Na kolejnych pozycjach znalazły się przenośniki: wstrząsowe, zwane inercyjnymi (transport poprzez drgania rynny) – 40%; śrubowe, zwane ślimakowymi (transport za pomocą obracającej się powierzchni śrubowej) – 30%; impulsowe i grawitacyjne (transport po nienapędzanych obrotowych wałkach, krążkach lub zsuwniach) – 25%.
Warto dodać, że również w opinii sondowanych dostawców najczęściej wybierane przez klientów są przenośniki wałkowe i krążkowe napędzane. Rozwiązania te są stosowane do przemieszczania w płaszczyźnie poziomej ładunków jednostkowych pod działaniem siły tarcia po bieżni z wałków lub krążków, napędzanych indywidualnie lub grupowo. Znajdują zastosowanie w procesach technologicznych – głównie w hutnictwie, odlewnictwie, w tartakach itd. Doskonale nadają się również do transportu produktów o zwartej budowie i regularnym kształcie podstawy, takich jak palety, kartony, skrzynki, pojemniki itp.
Gaz – główne medium pośredniczące
Co do przenośników z medium pośredniczącym, obie grupy respondentów twierdzą, że rozwiązania pneumatyczne (gazowe) mają znaczną przewagę nad hydraulicznymi (cieczowymi).
Przenośniki pneumatyczne mogą być stosowane do przemieszczania materiałów luzem lub ładunków jednostkowych w strumieniu gazu, którym jest zazwyczaj powietrze. Ze względu na wartość ciśnienia powietrza w instalacji dzieli się je na nisko-, średnio- i wysokociśnieniowe.
Do głównych obszarów ich zastosowań należy przemysł: chemiczny, ceramiczny, szklarski, rolno-spożywczy, drzewny czy metalurgiczny. Przenośniki te są wykorzystywane również do prac przeładunkowych w transporcie kolejowym, drogowym i wodnym, a także w przemyśle materiałów budowlanych, ciepłownictwie i elektrowniach.
Środowisko pracy przenośników
Przenośniki używane w zakładach, które reprezentowali uczestnicy sondażu, muszą sprostać wielu ekstremalnym warunkom środowiskowym, do których należą głównie: duże zapylenie (53%), duże obciążenia (48%), wysoka lub niska temperatura (38%), duża wilgotność (38%), strefa wybuchowa EX (24%), a także środki agresywne (10%).





