Raport: Polski rynek komputerów przemysłowych
-- czwartek, 05 listopad 2015
Zadowalające wyniki sprzedażowe w roku ubiegłym rodzą nadzieję na świetlaną przyszłość firm zajmujących się dystrybucją komputerów przemysłowych. Jak wynika z przeprowadzonego badania, 88% dostawców jest przekonanych, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy sprzedaż się zwiększy (m.in. z uwagi na dobrą koniunkturę na rynku, nowe inwestycje w obszarze produkcji, a także spadek cen), natomiast reszta respondentów przewiduje, że pozostanie ona na tym samym poziomie.
Jeśli chodzi o plany zakupowe sondowanych użytkowników, to w ciągu najbliższych 6 miesięcy 31% respondentów ma zamiar nabyć komputer przemysłowy, a 41% nie planuje jego zakupu w najbliższym półroczu. Pozostali nie podjęli jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie.
Faktem jest, że liczba komputerów stosowanych w przemyśle w ciągu ostatnich lat dynamicznie rośnie. – Znajdują one zastosowanie zarówno w małych, jak i bardzo rozbudowanych systemach produkcyjnych – mówi Wojciech Trojniar, menedżer produktu w firmie Astor. – Przyczyną takiego stanu rzeczy jest rosnąca świadomość użytkowników i dostrzeganie różnic konstrukcyjnych pomiędzy komputerami przemysłowymi a ich standardowymi biurowymi odpowiednikami. Urządzania przeznaczone dla przemysłu są w większości wypadków wykonane z lepszej jakości materiałów po to, aby zapewnić im wieloletnią trwałość i możliwie najrzadszą konieczność wymiany lub naprawy.
Również Zbigniew Niemcunowicz uważa, że rynek komputerów przemysłowych rozwija się bardzo szybko. Dzieje się tak za sprawą postępu technologii i dążenia przemysłu do ciągłej optymalizacji kosztów oraz chęci/konieczności działania w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Komputery znajdują zastosowanie praktycznie w każdej branży przemysłu. Największy ich rozwój obserwuje się w obszarze Internetu Rzeczy, z którym wiąże się cały rynek urządzeń inteligentnych oraz czujników i elementów wykonawczych – usprawniających i ułatwiających życie codzienne ludzi. Energetyka i infrastruktura inteligentnych sieci elektroenergetycznych Smart Grid mogą być przykładem kolejnych obszarów, których potrzeby i oczekiwania powodują szybki rozwój komputerów przemysłowych.
– Ponieważ polski rynek rozwija się bardzo szybko, zapotrzebowanie na nowe technologie komputerów przemysłowych jest bardzo duże. Jest wielu dostawców różnego rodzaju komputerów przemysłowych, ale problem w tym, że przemysł potrzebuje dedykowanych rozwiązań, a ich projektowanie odbywa się głównie w krajach azjatyckich. W Polsce jest niewielu producentów komputerów przemysłowych, szczególnie jeżeli chodzi o rozwiązania, które muszą się sprawdzić w trudnych warunkach pracy i przez wiele lat. Takie możliwości dają urządzenia, które opierają się na rozwiązaniach firmy Intel, ale w samej Europie jest tylko kilka firm oferujących możliwość projektu lub dostosowania istniejących rozwiązań do potrzeb klientów – informuje Zbigniew Niemcunowicz.





