Raport: Polski rynek komputerów przemysłowych
-- czwartek, 05 listopad 2015
Jeśli chodzi o komputery jednopłytkowe, to powstały one z myślą o wdrożeniach wszędzie tam, gdzie wymagana jest znaczna moc obliczeniowa, natomiast warunki pracy bądź gabaryty urządzenia wykluczały zastosowanie tradycyjnych komputerów klasy PC. Co ciekawe, komputery jednopłytkowe zawierają na jednej płytce drukowanej wszystkie niezbędne komponenty do instalacji i działania systemu operacyjnego (m.in. procesor, pamięć RAM, kartę graficzną i dźwiękową, interfejsy komunikacyjne itd.). Komputery te występują w różnych wersjach: Mini ITX, 3,5", 5,25", PC/104, SOM (System On Module) oraz COM (Computer On Module) i są przeznaczone do zabudowy, np. wewnątrz maszyn produkcyjnych, a także pracy w środowisku Linux, Windows Embedded oraz QNX. Jednym z najbardziej popularnych komputerów jednopłytkowych, przede wszystkim ze względu na umiarkowanie niską cenę, jest Raspberry Pi, opracowany przez Raspberry Pi Foundation.
Uniwersalność zastosowań
W opinii ankietowanych użytkowników komputery przemysłowe są wykorzystywane w systemach kontroli i sterowania procesami przede wszystkim w takich branżach, jak energetyka (64%) oraz przemysł maszynowy (62%). Około połowa użytkowników wskazała na przemysł spożywczy, branżę motoryzacyjną i przemysł chemiczny. Innymi istotnymi obszarami, przedstawionymi w kolejności malejącej, są: automatyka budynkowa, branża farmaceutyczna, sektor wodno-kanalizacyjny, przemysł medyczny, transport oraz ochrona środowiska. Z kolei sondowani dostawcy na pierwszej pozycji umieścili przemysł spożywczy (86%), a na kolejnych: energetykę, przemysł maszynowy, transport itd. (rys. 2). Wśród odpowiedzi „inne” znalazły się np.: ciepłownictwo, branża handlowa, meblarstwo oraz elektronika konsumencka.
Zdaniem obu ankietowanych grup komputery są stosowane przede wszystkim do kontroli procesów i automatyki – tego zdania jest 100% respondentów. Ok. 70% uważa, że zastosowanie komputerów sprowadza się do systemów pomiarowych, a ok. 50% twierdzi, że używa się ich głównie do wspomagania operatora, a także w systemach komunikacyjnych i sieciowych. Według respondentów dużo rzadziej komputery te są wykorzystywane do takich zastosowań, jak: zastępstwo klasycznego komputera PC, logistyka, systemy POS/POI, medycyna, urządzenia militarne czy urządzenia wideo.





