Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Raport: Polski rynek komputerów przemysłowych

-- czwartek, 05 listopad 2015

Niższa cena nie zawsze oznacza korzystniejszy wybór

Ponieważ zakup IPC to niemały wydatek, respondenci zostali zapytani o to, czy cena komputera przemysłowego jest adekwatna do jego możliwości. Zdania na ten temat są podzielone. 53% użytkowników odpowiedziało „tak”, natomiast reszta uważa, że cena nadal jest zbyt wygórowana w stosunku do tradycyjnego PC, m.in. ze względu na brak konkurencji.

Z kolei wszystkie osoby, które udzieliły odpowiedzi na tak, są zdania, że cena komputera jak najbardziej odzwierciedla jego jakość i możliwości. Respondenci twierdzą, że zabezpieczenie wrażliwych elementów oraz odpowiednia konfiguracja i dobór podzespołów wymaga innego wykonania niż standardowe, co przekłada się na relatywnie wyższą cenę, ale też na większą niezawodność czy dużą moc obliczeniową. Zdaniem ankietowanych nie da się zaprojektować i wyprodukować dobrze i tanio. Należy mieć świadomość, że komputery, które na pierwszy rzut oka wydają się tańsze, w dłuższej perspektywie okazują się znacznie droższe, ze względu na wyższy koszt generowany przez produkt w trakcie okresu jego eksploatacji.

– Zdarza się, że nasi klienci zadają pytania odnośnie różnic cenowych sprzętu o pozornie podobnych parametrach w stosunku do proponowanych przez nas rozwiązań – mówi Aleksander Czerw. – Jest to normalne, gdyż każdy – czy to pośrednik, czy klient końcowy – chce wykonać swoją pracę jak najmniejszym kosztem. Tłumacząc różnice pomiędzy konkretnymi jednostkami, zwykle łatwo udaje się ich przekonać. Dochodzą do wniosku, że warto trochę więcej zainwestować, by otrzymać bardziej stabilne i wytrzymałe rozwiązanie.

Jak tłumaczy przedstawiciel firmy Elmark Automatyka, pod tym względem na naszym rynku w ostatnim czasie widoczna jest pozytywna tendencja. Zwiększa się liczba nabywców komputerów przemysłowych, którzy przekonują się, że w dłuższej perspektywie warto jest przeznaczyć trochę więcej pieniędzy na sprzęt wyższej klasy w celu zaoszczędzenia sobie w przyszłości niepotrzebnych nerwów i wydatków. Krążąca swego czasu wśród integratorów opinia, że jednostka klasy Home & Office może zastąpić profesjonalny komputer przemysłowy, odchodzi w niepamięć. Zwolennicy tego typu rozwiązań dosyć szybko zrozumieli, że ich sposób myślenia był błędny. Czas zweryfikował podjęte decyzję i okazało się, że chęć zaoszczędzenia poskutkowała częstymi awariami, a co za tym idzie – stratami. Co istotne, w niektórych przypadkach nagłe przerwanie pracy może prowadzić nie tylko do braku ciągłości w produkcji, ale również do poważnego zagrożenia dla życia ludzi pracujących w danym otoczeniu.


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce