Raport: Polski rynek komputerów przemysłowych
-- czwartek, 05 listopad 2015
Niższa cena nie zawsze oznacza korzystniejszy wybór
Ponieważ zakup IPC to niemały wydatek, respondenci zostali zapytani o to, czy cena komputera przemysłowego jest adekwatna do jego możliwości. Zdania na ten temat są podzielone. 53% użytkowników odpowiedziało „tak”, natomiast reszta uważa, że cena nadal jest zbyt wygórowana w stosunku do tradycyjnego PC, m.in. ze względu na brak konkurencji.
Z kolei wszystkie osoby, które udzieliły odpowiedzi na tak, są zdania, że cena komputera jak najbardziej odzwierciedla jego jakość i możliwości. Respondenci twierdzą, że zabezpieczenie wrażliwych elementów oraz odpowiednia konfiguracja i dobór podzespołów wymaga innego wykonania niż standardowe, co przekłada się na relatywnie wyższą cenę, ale też na większą niezawodność czy dużą moc obliczeniową. Zdaniem ankietowanych nie da się zaprojektować i wyprodukować dobrze i tanio. Należy mieć świadomość, że komputery, które na pierwszy rzut oka wydają się tańsze, w dłuższej perspektywie okazują się znacznie droższe, ze względu na wyższy koszt generowany przez produkt w trakcie okresu jego eksploatacji.
– Zdarza się, że nasi klienci zadają pytania odnośnie różnic cenowych sprzętu o pozornie podobnych parametrach w stosunku do proponowanych przez nas rozwiązań – mówi Aleksander Czerw. – Jest to normalne, gdyż każdy – czy to pośrednik, czy klient końcowy – chce wykonać swoją pracę jak najmniejszym kosztem. Tłumacząc różnice pomiędzy konkretnymi jednostkami, zwykle łatwo udaje się ich przekonać. Dochodzą do wniosku, że warto trochę więcej zainwestować, by otrzymać bardziej stabilne i wytrzymałe rozwiązanie.
Jak tłumaczy przedstawiciel firmy Elmark Automatyka, pod tym względem na naszym rynku w ostatnim czasie widoczna jest pozytywna tendencja. Zwiększa się liczba nabywców komputerów przemysłowych, którzy przekonują się, że w dłuższej perspektywie warto jest przeznaczyć trochę więcej pieniędzy na sprzęt wyższej klasy w celu zaoszczędzenia sobie w przyszłości niepotrzebnych nerwów i wydatków. Krążąca swego czasu wśród integratorów opinia, że jednostka klasy Home & Office może zastąpić profesjonalny komputer przemysłowy, odchodzi w niepamięć. Zwolennicy tego typu rozwiązań dosyć szybko zrozumieli, że ich sposób myślenia był błędny. Czas zweryfikował podjęte decyzję i okazało się, że chęć zaoszczędzenia poskutkowała częstymi awariami, a co za tym idzie – stratami. Co istotne, w niektórych przypadkach nagłe przerwanie pracy może prowadzić nie tylko do braku ciągłości w produkcji, ale również do poważnego zagrożenia dla życia ludzi pracujących w danym otoczeniu.





