Raport: Polski rynek komputerów przemysłowych
-- czwartek, 05 listopad 2015
Sprzedaż komputerów przemysłowych z roku na rok dynamicznie rośnie. Ze względu na niezawodność działania, wytrzymałość na trudne warunki środowiskowe, dużą moc obliczeniową oraz elastyczność aplikacyjną komputery IPC (Industrial PC) znajdują zastosowanie nie tylko w przemyśle, lecz także w energetyce, ciepłownictwie, automatyce budynkowej, transporcie i wielu innych sektorach gospodarki.
W raporcie bazującym w dużej mierze na odpowiedziach udzielonych przez ankietowanych użytkowników oraz dostawców komputerów przemysłowych, zostanie omówionych kilka ważnych kwestii związanych z wymienionymi produktami. Będzie m.in. mowa o kryteriach branych pod uwagę przez klientów przy zakupie tego rodzaju komputerów, głównych odbiorcach oraz obszarach ich zastosowań.
Nie zabraknie też informacji o obecnej sytuacji panującej na rodzimym rynku IPC oraz prognoz sprzedaży na najbliższe miesiące.
Na początek warto podkreślić, że w przeciwieństwie do zwykłych pecetów komputery przemysłowe wyróżniają się nie tylko dużą odpornością mechaniczną czy szczelnością, ale również obecnością dodatkowych interfejsów zewnętrznych, mniejszym zużyciem energii oraz długim cyklem życia, oznaczającym wieloletnią dostępność produktu i serwisu technicznego.
W większości przypadków są one chłodzone pasywnie, a brak wentylatorów sprawia, że urządzenia te charakteryzują się dużą niezawodnością.
Niezawodność najważniejsza
Jakimi kryteriami kierują się klienci podczas zakupu komputera przemysłowego? Okazuje się, że prawie 80% użytkowników i dostawców komputerów przemysłowych, którzy odpowiedzieli na pytania zawarte w ankiecie redakcyjnej przeprowadzonej przez magazyn „Inżynieria i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych”, stwierdziło, że najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przy jego zakupie jest niezawodność (rys. 1).
Jak tłumaczy Wojciech Znojek, dyrektor generalny w firmie Sabur, sposobem na zwiększanie niezawodności komputerów jest usuwanie z nich nie tylko elementów ruchomych, ale też dodatkowe wzmacnianie obudowy i tworzenie urządzeń, które charakteryzują się wysokim stopniem ochrony (np. IP66K). Na rynku dostępne są także komputery panelowe, których ekran pokrywają dodatkowe szklane warstwy zabezpieczające, a front – powłoka z teflonu, która ułatwia utrzymanie higieny. Wiele komputerów IPC ma wszystkie złącza wyprowadzone na obudowę bezpośrednio z płyty głównej.
Jak wynika z obserwacji dostawców, oprócz niezawodności duży wpływ na decyzję zakupową jednostki IPC ma też wiele innych czynników.





