Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Raport – pasy transmisyjne (napędowe)

-- niedziela, 28 marzec 2010

Podstawowym uszkodzeniem pasów transmisyjnych, według odpowiadających na naszą ankietę, jest naturalne zużycie. Są to również: wyszczerbienia, zniszczenia powierzchni zewnętrznych, pęknięcia wzmocnień (oplotów). Pasy przecierają się, pękają w nich kordy, urywają się. Jeśli połączyć to z wyborem tańszego dostawcy, to nasuwa się podejrzenie wchodzenia w błędne koło: tani pas – niższa jakość – szybsze uszkodzenie i szukanie jeszcze tańszego dostawcy.

W ocenach zebranych w ankiecie przeważały opinie o dobrej dostępności pasów na naszym rynku i dużym ich wyborze. Choć pojawiały się opinie, że w przypadku mniej popularnych dostępność jest zbyt mała i zbyt wolna jest dostawa oraz za mały wybór pasów nietypowych (rozmiary), a co za tym idzie – długie terminy oczekiwania. Narzekano na brak elementów dodatkowych, takich jak: koła zębate, koła napędowe, wałki do pasów transportowych. Jak wynika z ankiety, nasi czytelnicy korzystają głównie z pasów takich marek, jak: Optibelt, WHM, Stomil Sanok, Chiorino, Contitech, Habasit.

Podsumowując, warto zwrócić uwagę na takie elementy, jak: błędy pomiarowe, błędy związane z niewłaściwym doborem produktu do warunków pracy taśmy. Na pewno opłaca się korzystać z przyrządów do pomiaru naprężenia, takich jak choćby CONTI VSM-1/VSM-2. Ja wiadomo, prawidłowe naprężenie napędów pasowych z połączeniem zamkniętym siłowo lub kształtowym jest warunkiem długotrwałego działania napędu. Przyrządy do pomiaru CONTI VSM-1 i VSM-2 to elektroniczne przyrządy pomiarowe przeznaczone do pomiaru naprężenia pasów zębatych, wielorowkowych i klinowych. Zaletą jest między innymi pomiar bezdotykowy i możliwość sprawdzania trudno dostępnych miejsc. Elektroniczny pomiar naprężenia pasa daje gwarancję poprawnego użytkowania napędu.
Do wykonania obliczeń można wykorzystać różne dostępne programy, na przykład te przygotowane przez producentów pasów, jak Conti Suite do obliczeń dla gumowych pasów napędowych.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce