Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Raport – pasy transmisyjne (napędowe)

-- niedziela, 28 marzec 2010

Błędy użytkowników
Technologia przekładni pasowych „zachęca” do małej dbałości przy instalacji i obsłudze. Stosunkowo elastyczne materiały, z jakich są one w większości wykonane, ułatwiają montaż pasów bez ścisłego stosowania się do wymogów producenta.

Zdaniem Dawida Krawczyka jednym z błędów popełnianym przez pracowników firm jest to, że nie sprawdzają naciągu pasa systematycznie. Pasy klinowe powinno się co 3–6 miesięcy sprawdzać. W przypadku pasa Optibelt RedPower II nie musimy tego robić. Pas ten jest również do 40% mocniejszy niż pasy standardowe, co za tym idzie, można zredukować liczbę pasów w przekładni. Jego sprawność wynosi do 97%. Jak mówi Krawczyk, konkurencja nie ma pasa, który nie wymaga konserwacji.

Marek Koralewski z Gates Polska również podkreśla, że do najczęściej popełnianych błędów należy nieumiejętna instalacja, a później obsługa napędów pasowych. Nagminne jest niewykorzystywanie przyrządów służących do sprawdzania siły napięcia pasa, a także niepoprawnie wyosiowane wały (również bez przyrządów). Wszystko odbywa się na tak zwane oko. Jego zdaniem często przekładnie pasowe są przewymiarowane i co za tym idzie, stosuje się więcej pasów niż jest to konieczne. Ma to bezpośredni wpływ na sprawność przekładni i wpływa na zużycie energii elektrycznej. Gates proponuje różnego rodzaju systemy redukcji kosztów obsługi i eksploatacji, na przykład zamianę pasów klinowych na pasy zębate lub stosowanie pasów klinowych bezobsługowych (takich, które po instalacji nie wymagają przeglądów).

Ankieta
W przeprowadzonej wśród naszych czytelników ankiecie zapytaliśmy, czy zmieniono dostawcę, producenta pasów w 2009 roku. Zmieniło dostawcę aż 40 procent naszych respondentów. Jak się okazuje, najczęściej podawanym powodem zmiany była cena pasów. Zwracano też uwagę na obsługę i terminowość dostawcy.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce