Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Raport – pasy transmisyjne (napędowe)

-- niedziela, 28 marzec 2010

Transmisja mocy za pomocą pasów jest chętnie stosowana w wielu aplikacjach. Różnorodność stosowanych pasów pozwala na dobre dopasowanie do oczekiwanych parametrów napędu. Nowoczesne materiały i konstrukcje, stosowane na przykład w pasach zębatych, dały drugą młodość tej technologii przenoszenia napędu.

Mówiąc o pasach transmisyjnych napędowych mamy na myśli pasy: płaskie, klinowe, zębate, wielorowkowe i profilowe. W przypadku pasów zębatych warto przypomnieć, że typowe profile trapezoidalne coraz częściej są zastępowane przez nowoczesne profile krzywoliniowe. Oferują one lepsze dopasowanie, precyzję napędu i również większą gęstość mocy. Właściwe dopasowanie paska do koła zębatego jest możliwe tylko przy odpowiednim naprężeniu paska. Należy też dbać o wymianę zużytych kół zębatych, co ma bezpośredni wpływ na czas użytkowania pasów. Zakładanie nowych pasów na zużyte koła zębate to zwyczajnie wyrzucanie pieniędzy.
Wysoki stopień sprawności osiągany jest dzięki doskonałym materiałom okładzin ciernych i nowoczesnym materiałom.

Rynek
Na naszym rynku spotykamy produkty takich firm i marek, jak: Ammeraal Beltech, Breco, Chiorino, Continental Contitech (Comti), Fenner Drives, Gates, Good Year, Habasit, Klump, Megadyne, Mulco, Nitta, Pflug, Optibelt. Działają też firmy specjalizujące się w problematyce pasów napędowych.

Podstawową działalnością firmy Enitra jest produkcja i sprzedaż pasów napędowych i taśm transportujących. Aleksandra Pelesz z Enitry zwraca uwagę na pasy japońskiej firmy Bando. Bando to ponad 90 lat doświadczeń w badaniu, opracowywaniu i produkcji pasów napędowych. Bando jest znaną firmą w Europie, Ameryce Południowej i w Azji.

Firma Chiorino, działająca od 1906 roku, jest jedną z wiodących firm zajmujących się produkcją taśm transportujących i pasów napędowych.

Megadyne to jeden z największych w Europie producentów pasów napędowych, dostawca elementów przenoszenia napędu, takich jak: pasy zębate, koła i wałki do pasów zębatych, pasy klinowe i wieloklinowe, pasy wariatorowe, pasy płaskie, pasy specjalne. Oferta Megadyne obejmuje również łączenie pasów zębatych, perforowanie, frezowanie zębów, klejenie zabieraków, pokrywanie pasów materiałami typu linatex, neopren, sylomer, AVAFC, NFB, FDA.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce