Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Raport: Pasy transmisyjne (napędowe)

-- wtorek, 15 grudzień 2015

Kryteria wyboru

Jednym z ważniejszych czynników branych pod uwagę przy wyborze pasa transmisyjnego jest jego trwałość – kryterium to zostało uznane za bardzo istotne przez 70% respondentów. Ok. 90% ankietowanych przy wyborze kieruje się swoim doświadczeniem, decydując się na pasy już sprawdzone w eksploatacji. Ok. 60% sondowanych osób zwraca też uwagę na niski całkowity koszt zakupu i eksploatacji (LCC) pasów, a 40% na łatwość montażu i wymiany. Z kolei obsługa posprzedażowa (serwis) uznana została za bardzo ważny aspekt przez ok. 30% odpowiadających. Natomiast znana marka (sprawdzony producent) postrzegana jest jako kryterium bardzo ważne przez co czwartego respondenta, średnio ważna – przez co drugiego, reszta ankietowanych uważa ten czynnik za mający drugorzędne znaczenie.

Z obserwacji Mateusza Mermera wynika, że klienci coraz częściej decydują się na pasy produkowane w Europie. Użytkownicy przekonali się, że kupując tanio, zwykle płaci się podwójnie. Przede wszystkim liczy się jakość. Jeśli chodzi o pasy klinowe, to, jak zauważa ekspert, standardem stały się gumy na bazie kauczuków chloroprenowych. – Wzrasta popyt na wysoko wydajne pasy, których jakość będzie odpowiednio dobrana do przekładni. Trend ten dostrzegalny jest zarówno w rolnictwie, jak i w sektorze przemysłowym. Jakość pasów dobierana jest pod kątem zastosowania. W sprzęcie ogrodowym normą jest stosowanie kordów aramidowych oraz jednostronnie gumowanej owijki. W przemyśle wydobywczym, ze względu na trudne warunki pracy i wysokie ryzyko zawodowe, preferowane są pasy spełniające najwyższe normy bezpieczeństwa. Użytkownicy z sektora rolniczego przekonali się, że postój maszyny w okresie żniw jest dużo bardziej kosztowny niż inwestycja w produkt dobrej jakości. Klienci zdają sobie sprawę, że pas odpowiednio dobrany do przekładni, w jakości spełniającej wymagania danego napędu, zapewni długą i bezawaryjną pracę, a co za tym idzie – pozwoli zredukować czas przestoju maszyny oraz koszty częstej wymiany zużytych pasów – mówi Mateusz Mermer.

Jak podkreśla Marek Kotowicz, współwłaściciel firmy Beltor, właściwy i rzetelny dobór odpowiednich pasów napędowych jest kluczem do ograniczenia przestojów technicznych związanych z ich częstą wymianą. – Krótkowzroczność polegająca na wyborze produktu najtańszego, o bardzo niskiej jakości, o który nietrudno na polskim rynku, skutkuje – mówiąc ogólnie – wzrostem kosztów produkcji oraz zwiększeniem prawdopodobieństwa wystąpienia awarii, a także wypadków z udziałem pracowników. Należy jednak mieć nadzieję, że ciągle wzrastająca świadomość osób odpowiedzialnych za wybór taśm pozwoli w przyszłości zmarginalizować tego typu praktyki.


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce