Raport: Outsourcing utrzymania ruchu
-- sobota, 14 kwiecień 2012
Outsourcing sprężonego powietrza
Nie ma wątpliwości co do tego, że sprężone powietrze jest jednym z najdroższych mediów energetycznych, których potrzebuje przemysł. Stąd też niejednokrotnie w ramach usług w tym zakresie są uruchamiane energooszczędne sprężarkownie. Uwzględnia się przy tym zarówno modele stało- jak zmiennoobrotowe. Bardzo często łączy się oba rozwiązania. Jak podaje Józef Piegdoń z firmy JP.KOMPRESORY.PL, rynek coraz częściej wybiera tę usługę ze względu na trzy czynniki. Istotna pozostaje przede wszystkim pewność dostarczanego medium (bezpieczeństwo). Klient nie musi się martwić o utrzymanie w dobrym stanie technicznym urządzeń, ani też zatrudniać dodatkowych pracowników do ich obsługi. Sprężone powietrze jest to medium dość niebezpieczne i trzeba mieć uprawnienia oraz odpowiednią wiedzę, aby się tym zajmować, a co najważniejsze, mieć pewność, że nie dojdzie do awarii lub wypadku. Firma proponująca swoje usługi w zakresie outsourcingu musi być pewną firmą, znaną i polecaną przez innych klientów. Bardzo ważnym aspektem w doborze takiej firmy jest czas reakcji na awarię i dostępność części zamiennych. Reasumując, outsourcing to ubezpieczenie, za które klient płaci i wymaga, aby wszystko działało jak należy.
Outsourcing obejmuje serwis, remonty i instalację urządzeń sprężonego powietrza. Ponad 90% urządzeń jest remontowanych u klienta. Istotną rolę odgrywa czas wykonania serwisu. Naprawiane urządzenie powinno możliwie najszybciej wrócić do ruchu. Usługi najczęściej są realizowane w oparciu o umowę serwisową. W nowoczesnej diagnostyce ważnym sposobem monitorowania urządzeń są narzędzia zdalnego powiadamiania (np. modemy GSM), wysyłające administratorom informacje o występujących problemach. Outsourcing sprężonego powietrza obejmuje przede wszystkim serwis kompresorów śrubowych, tłokowych, filtrów sieciowych i osuszaczy sprężonego powietrza. W ramach usług przeprowadza się również remonty bloków śrubowych i modułów sprężających.
Jakie nowatorskie rozwiązania uwzględnia się w outsourcingu sprężonego powietrza? Przede wszystkim na uwagę zasługują prace związane z detekcją oraz określaniem wielkości wycieków sprężonego powietrza. Tym sposobem definiuje się sposoby najskuteczniejszego ich usuwania. Nie bez znaczenia pozostaje również konsulting, audyt i doradztwo w zakresie produkcji i poboru sprężonego powietrza. Na bazie wyników pomiarów są przeprowadzane symulacje pracy. Zyskuje się więc właściwy dobór sprężarek, układów uzdatniania sprężonego powietrza, a także metody efektywnego wykorzystania powietrza w procesach technologicznych. W opinii Leszka Nowaka z firmy Machair zakres outsourcingu sprężonego powietrza powinien objąć przede wszystkim dostawę określonej ilości medium o gwarantowanej jego jakości. W ramach outsourcingu jest możliwe wykonanie instalacji sprężonego powietrza w zakładzie przemysłowym, przy ustaleniu określonych założeń. Coraz więcej firm poszerza swoją ofertę o ten typ działalności. Usługi tego typu są szczególnie uznawane przez duże zakłady produkcyjne. Przy wyborze dostawcy usługi należy kierować się jakością produktów i usług, doświadczeniem firmy, rekomendacjami i ceną.