Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Raport: Outsourcing utrzymania ruchu

-- sobota, 14 kwiecień 2012

Ocena rzecz ważna

Przedstawiciele fabryk chwalą wykonawców za wystarczającą znajomość maszyn. Ceny usług outsourcingu utrzymania ruchu nie są wygórowane. Jednak krytycznie ocenia się czas reakcji serwisu. Jest on zadowalający jedynie w przypadku fabryk, które serwis mają na miejscu. Dobrze ocenia się czas usunięcia usterki. Często zdarza się, że jest on nieprzewidywalny i w dużej mierze wynika z dostępności części zamiennych, których dostawcy usług nie chcą magazynować. Są to bowiem zamrożone pieniądze. W umowie outsourcingowej niejednokrotnie określa się, że części zamienne zapewnia zamawiający usługę.

Firmy raczej oszczędnie podchodzą do zwiększania budżetów na outsourcing utrzymania ruchu. Ewentualne zwiększenie wydatków wynika raczej z wysokości inflacji. Utrzymanie ruchu jest kosztem, a fabryki dążą do tego, aby koszty nie rosły. W praktyce jest różny czas trwania umów. Wynosi on najczęściej od 1 roku do 5 lat. Są również przypadki, gdzie umowy są podpisywane na czas nieokreślony.

Firmy korzystają z outsourcingu całościowego lub obejmującego określone obszary utrzymania ruchu. Elektryka, sterowanie, gospodarka smarna to tylko niektóre z nich. W opinii przedstawicieli fabryk nie ma idealnej firmy świadczącej usługi.

Nadzór nad filtracją wody

W ramach nadzoru nad filtracją wody instalacje uzdatniania są wyposażane w systemy ciągłego monitoringu z wizualizacją i zapisywaniem danych historycznych. Tym samym jest wykrywana przyczyna, która bezpośrednio wpłynęła na stan awaryjny układu. Istotną rolę odgrywają systemy przekazania danych na odległość za pomocą modułów GSM. Nie ma więc konieczności ciągłego monitorowania poziomów roztworów chemicznych czy stanów urządzeń. Jak podaje Dmitry Tsaruk z firmy Eko Woda Filtracja, outsourcing przewiduje pełną obsługę, a także serwisowanie i utrzymanie w stanie roboczym systemu uzdatniania wody w zakładach przemysłowych. W ramach usługi dostarcza się materiały eksploatacyjne, które są niezbędne do prawidłowego działania systemu uzdatniania wody. Warto podkreślić, że nadzór nad systemami uzdatniania wody to młody i rozwijający się rynek usług. W tej chwili może nie jest tak bardzo rozwinięty jak w krajach Europy Zachodniej, ale i tak nie jest źle. Usługi outsourcingu wcześniej niż później wejdą do większości zakładów. Jest to bowiem wygodne i opłacalne rozwiązanie.

Autor: Damian Żabicki


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce