Raport: Łożyska
-- środa, 08 kwiecień 2015
Oferta rynkowa łożysk jest bardzo bogata, przy czym wiele firm sprzedaje wyroby gorszej jakości, są też elementy podrabiane. Efektem zastosowania takiego produktu są przestoje w produkcji i straty ekonomiczne.
Rynek łożysk w Polsce jest ustabilizowany, a konkurencja liczna. Istotne jest przy tym jego znaczne rozdrobnienie, jeśli chodzi o podmioty zajmujące się dystrybucją łożysk.
Rynek łożysk tocznych
W Polsce jest wiele fabryk i produktów światowych koncernów. I tak np. firma NSK ma swoją fabrykę w Kielcach, Timken w Sosnowcu, a SKF w Poznaniu. Dużym uznaniem cieszą się na naszym rodzimym rynku również wyroby firmy INA/FAG. Niemały udział w nim mają także firmy należące kiedyś do państw bloku wschodniego – firmy ZKL Brno a.s. i SPZ (Samarskie Fabryki Łożysk).
Pomimo odnotowanego w ostatnich latach spadku poziomu sprzedaży łożysk nie zmieniła się struktura rynku w Polsce. Lata 90. przyniosły restrukturyzacje firm, również tych, które zajmowały się produkcją łożysk. Efektem była prywatyzacja, a firmy światowe, jak Timken czy SKF, przez zakup polskich przedsiębiorstw i tworzenie nowych zakładów rozpoczęły produkcję. Jako polskich producentów wymienia się przede wszystkim Fabrykę Łożysk Tocznych Kraśnik oraz powiązany z nią Zakład Łożysk Wielkogabarytowych.
Mówi się o globalnym rynku łożysk (przy braku różnic w procesach produkcyjnych odbywających się w różnych krajach), na który składa się ponad 300 firm. Znaczny udział w tej globalizacji mają takie firmy, jak SNR, Nippon Thompson, Minebea, Timken, Koyo, INA/FAG, a także SKF, NSK oraz NTN.
Za główny rynek zbytu łożysk tocznych uznaje się Azję. Według specjalistów na ten kontynent przypada niemal połowa światowej sprzedaży. Znaczny udział mają również Chiny – wynosi on ok. 25% rynku o zasięgu światowym.
Przeszło połowa światowego handlu w omawianej branży opiera się na łożyskach kulkowych. Zazwyczaj znajdują one zastosowanie w maszynach przemysłowych, a także taborze kolejowym i sprzęcie budowlanym. Udział łożysk tocznych w całości sprzedaży wynosi ok. 40%.
Na przykład firma Gearbox Co., Ltd. – chiński producent skrzyń przekładniowych do turbin wiatrowych – złożyła w SKF zamówienie na zespoły łożyskowe o łącznej wartości ponad 150 mln SEK. Zamówione łożyska znajdą zastosowanie w produkowanych przez Chongqing przekładniach turbin wiatrowych o mocy 1,5 i 2,0 MW. – Zlecenie to znacznie wzmocni naszą pozycję na chińskim rynku przekładni dla branży energetycznej – szczególnie ważnym ze względu na 40-procentowy udział Chin w globalnym rynku energetyki wiatrowej. Przyczyni się także do rozszerzenia zasięgu ogólnoświatowej sieci klientów SKF z sektora energetyki odnawialnej, a w rezultacie do zwiększenia liczby użytkowników końcowych i operatorów czerpiących korzyści ze stosowania oferowanych przez nas technologii i rozwiązań – mówi Sunny Chan, dyrektor chińskiego działu energetyki odnawialnej SKF.