Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Raport – klimatyzacja HVAC

-- środa, 15 kwiecień 2009

Obecnie zwracamy dużą uwagę na oszczędzanie energii. Nowoczesne systemy wentylacji i klimatyzacji mogą obniżać koszty zużycia energii przy zachowaniu odpowiednich parametrów dla środowiska produkcyjnego i komfortu pracowników. W naszej ankiecie oszczędność energii wskazano jako najważniejszy element w systemie klimatyzacji na równi z zapewnieniem właściwego środowiska w obszarze produkcji, magazynowania.

Nie dziwi, że na rynku dużym zainteresowaniem cieszą się centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła. Służą one do kontrolowanej wymiany powietrza z jednoczesnym oczyszczeniem i ogrzaniem powietrza zewnętrznego, poprzez odzysk ciepła z powietrza wywiewanego. Oszczędności energii uzyskamy, stosując sterowanie wentylatorami w instalacjach HVAC. Od 70 do 80% zastosowań HVAC (klimatyzatory i agregaty chłodu) wykorzystuje wentylatory. W porównaniu z tradycyjnymi instalacjami, takimi jak rozruszniki silników i regulacja przepływu przy użyciu zaworu wylotowego, napędy AC pozwalają uzyskać oszczędności energii sięgające 50%. Przy 80% przepływu znamionowego w instalacji tradycyjnej pobór energii wynosi 95% mocy znamionowej, natomiast przy zastosowaniu falowników AC tylko 50%. Optymalizując sterowanie silnikiem zależnie od obciążenia (gęstości powietrza) osiągniemy dodatkowe oszczędności.

Dzisiaj szczególne zainteresowanie (również ze względów ekonomicznych) budzą zintegrowane systemy klimatyzacji HVAC. Jak się okazuje, są one wśród naszych respondentów użytkowane, ale w znacznie mniejszym stopniu niż oddzielne składowe instalacje: wentylacji, grzewcze, chłodzenia. Jak wynika z naszej ankiety, klimatyzacja nie jest instalowana tylko w pomieszczeniach biurowych, ale też równie często w halach i innych pomieszczeniach związanych bezpośrednio z produkcją.

Nie sposób wymienić wszystkich zalet systemu HVAC. Również koszt instalacji tego systemu w nowo budowanych obiektach w wersji podstawowej jest niższy od stosowanego ogrzewania wodnego.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce