Raport – klimatyzacja HVAC
-- środa, 15 kwiecień 2009
Obecnie zwracamy dużą uwagę na oszczędzanie energii. Nowoczesne systemy wentylacji i klimatyzacji mogą obniżać koszty zużycia energii przy zachowaniu odpowiednich parametrów dla środowiska produkcyjnego i komfortu pracowników. W naszej ankiecie oszczędność energii wskazano jako najważniejszy element w systemie klimatyzacji na równi z zapewnieniem właściwego środowiska w obszarze produkcji, magazynowania.
Nie dziwi, że na rynku dużym zainteresowaniem cieszą się centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła. Służą one do kontrolowanej wymiany powietrza z jednoczesnym oczyszczeniem i ogrzaniem powietrza zewnętrznego, poprzez odzysk ciepła z powietrza wywiewanego. Oszczędności energii uzyskamy, stosując sterowanie wentylatorami w instalacjach HVAC. Od 70 do 80% zastosowań HVAC (klimatyzatory i agregaty chłodu) wykorzystuje wentylatory. W porównaniu z tradycyjnymi instalacjami, takimi jak rozruszniki silników i regulacja przepływu przy użyciu zaworu wylotowego, napędy AC pozwalają uzyskać oszczędności energii sięgające 50%. Przy 80% przepływu znamionowego w instalacji tradycyjnej pobór energii wynosi 95% mocy znamionowej, natomiast przy zastosowaniu falowników AC tylko 50%. Optymalizując sterowanie silnikiem zależnie od obciążenia (gęstości powietrza) osiągniemy dodatkowe oszczędności.
Dzisiaj szczególne zainteresowanie (również ze względów ekonomicznych) budzą zintegrowane systemy klimatyzacji HVAC. Jak się okazuje, są one wśród naszych respondentów użytkowane, ale w znacznie mniejszym stopniu niż oddzielne składowe instalacje: wentylacji, grzewcze, chłodzenia. Jak wynika z naszej ankiety, klimatyzacja nie jest instalowana tylko w pomieszczeniach biurowych, ale też równie często w halach i innych pomieszczeniach związanych bezpośrednio z produkcją.
Nie sposób wymienić wszystkich zalet systemu HVAC. Również koszt instalacji tego systemu w nowo budowanych obiektach w wersji podstawowej jest niższy od stosowanego ogrzewania wodnego.