Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Raport – klimatyzacja HVAC

-- środa, 15 kwiecień 2009

Systemy pełnej klimatyzacji pozwalają chłodzić, ogrzewać, nawilżać oraz osuszać powietrze w pomieszczeniach. Szeroko rozumiana klimatyzacja to również pomieszczenia czyste dla przemysłu farmaceutycznego, biologicznego, genetycznego, w tym strefy pomieszczeń czystych klasy A – D. Przy projektowaniu tego typu pomieszczeń w zakres prac wchodzą też: system ścian, stropów, podłóg i oświetleń. W przypadku pomieszczeń czystych dla przemysłu spożywczego i browarniczego to również kwestia rozwiązania dostawy powietrza do klimatyzacji w procesie technologicznym, dająca ochronę przed zanieczyszczeniami w trakcie procesu produkcji. Z kolei dla przemysłu drzewnego ważne jest między innymi odpylanie. Wielu naszych respondentów wymieniało jako ważne w ich zakładach takie czynniki, jak dostosowanie do wymogów HACCP i BRC – produkcja spożywcza, czy utrzymywanie temperatury i wilgotności w wąskim zakresie, oraz odpowiednich nadciśnień i kierunków przepływu powietrza przy zapewnieniu odpowiedniej klasy czystości w pomieszczeniach.

Eksploatacja systemów HVAC to dziś obowiązek stosowania się do regulacji prawnych dotyczących instalacji klimatyzacyjnych i chłodniczych, w tym wynikające z nich obowiązki właścicieli i użytkowników oraz certyfikacja personelu i firm serwisowych.W przypadku korzystania z klimatyzacji ważne jest kontrolowanie jakości powietrza i sprawności działania systemu. Dlatego warto zlecać pomiary skuteczności działania instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych oraz ich regulacji. Jednak prawie w 40% odpowiedzi wskazano, że nie jest  prowadzona analiza, monitoring jakości powietrza wewnętrznego. W większości przypadków zleca się też obsługę klimatyzacji (czyszczenie, odkażanie) firmom zewnętrznym. Co ciekawe – w tej branży (może to wynik dużej konkurencji na rynku) jakość usług związanych z klimatyzacją HVAC jest oceniana w większości jako dobra, choć w niektórych wypowiedziach skarżono się na serwisy autoryzowane, wskazując wysokie ceny i nie zawsze równie wysoką kompetencję pracowników. Należy się zgodzić z opinią, że wybór dobrej firmy serwisującej jest tu kluczowy. Przy okazji warto wskazać wszystkim użytkownikom – nawet małych urządzeń klimatyzacyjnych (dla użytkowników dużych systemów jest to oczywiste) – na potrzebę ich czyszczenia. Niektóre klimatyzatory mają sygnalizator informujący o konieczności czyszczenia filtra. W urządzeniach niemających takiego sygnalizatora filtr należy czyścić w terminach podanych w instrukcji obsługi – zwykle co dwa tygodnie. Jeżeli klimatyzator pracuje w środowisku silnie zanieczyszczonym, czyszczenie filtra trzeba wykonywać częściej.

Oszczędność energii

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce