Raport – klimatyzacja HVAC
-- środa, 15 kwiecień 2009
Systemy pełnej klimatyzacji pozwalają chłodzić, ogrzewać, nawilżać oraz osuszać powietrze w pomieszczeniach. Szeroko rozumiana klimatyzacja to również pomieszczenia czyste dla przemysłu farmaceutycznego, biologicznego, genetycznego, w tym strefy pomieszczeń czystych klasy A – D. Przy projektowaniu tego typu pomieszczeń w zakres prac wchodzą też: system ścian, stropów, podłóg i oświetleń. W przypadku pomieszczeń czystych dla przemysłu spożywczego i browarniczego to również kwestia rozwiązania dostawy powietrza do klimatyzacji w procesie technologicznym, dająca ochronę przed zanieczyszczeniami w trakcie procesu produkcji. Z kolei dla przemysłu drzewnego ważne jest między innymi odpylanie. Wielu naszych respondentów wymieniało jako ważne w ich zakładach takie czynniki, jak dostosowanie do wymogów HACCP i BRC – produkcja spożywcza, czy utrzymywanie temperatury i wilgotności w wąskim zakresie, oraz odpowiednich nadciśnień i kierunków przepływu powietrza przy zapewnieniu odpowiedniej klasy czystości w pomieszczeniach.
Eksploatacja systemów HVAC to dziś obowiązek stosowania się do regulacji prawnych dotyczących instalacji klimatyzacyjnych i chłodniczych, w tym wynikające z nich obowiązki właścicieli i użytkowników oraz certyfikacja personelu i firm serwisowych.
W przypadku korzystania z klimatyzacji ważne jest kontrolowanie jakości powietrza i sprawności działania systemu. Dlatego warto zlecać pomiary skuteczności działania instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych oraz ich regulacji. Jednak prawie w 40% odpowiedzi wskazano, że nie jest prowadzona analiza, monitoring jakości powietrza wewnętrznego. W większości przypadków zleca się też obsługę klimatyzacji (czyszczenie, odkażanie) firmom zewnętrznym. Co ciekawe – w tej branży (może to wynik dużej konkurencji na rynku) jakość usług związanych z klimatyzacją HVAC jest oceniana w większości jako dobra, choć w niektórych wypowiedziach skarżono się na serwisy autoryzowane, wskazując wysokie ceny i nie zawsze równie wysoką kompetencję pracowników. Należy się zgodzić z opinią, że wybór dobrej firmy serwisującej jest tu kluczowy. Przy okazji warto wskazać wszystkim użytkownikom – nawet małych urządzeń klimatyzacyjnych (dla użytkowników dużych systemów jest to oczywiste) – na potrzebę ich czyszczenia. Niektóre klimatyzatory mają sygnalizator informujący o konieczności czyszczenia filtra. W urządzeniach niemających takiego sygnalizatora filtr należy czyścić w terminach podanych w instrukcji obsługi – zwykle co dwa tygodnie. Jeżeli klimatyzator pracuje w środowisku silnie zanieczyszczonym, czyszczenie filtra trzeba wykonywać częściej.
Oszczędność energii