Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Raport – klimatyzacja HVAC

-- środa, 15 kwiecień 2009

Prawidłowe zaprojektowanie systemów klimatyzacji, a nawet poszczególnych elementów, takich jak wentylacja i ogrzewanie, wymaga umiejętności i wiedzy. W wielu aspektach takie prace wymagają posiadania odpowiednich uprawnień. Wybór kontrahenta powinien być wnikliwy – koszty utrzymania i użytkowania systemu klimatyzacji są znacząco różne w zależności od jakości prac projektowych i ich wykonania. W Polsce od 2001 r. działa Stowarzyszenie Polska Wentylacja. Pod jej patronatem odbywają się co roku (od 2003 r.) w Warszawie specjalistyczne targi producentów urządzeń oraz elementów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Salon Klimatyzacja to część wystawy, na której swoją ofertę prezentują dostawcy urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych. W 2009 r. na marcową edycję zgłosiła się, jak podają organizatorzy, rekordowa liczba wystawców – ponad 120 firm. Jest to obecnie największa specjalistyczna wystawa w branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej w Polsce. Na świecie jedną z prężniej działających organizacji związanych z HVAC jest amerykańska ASHRAE skupiająca inżynierów z całego świata.

HVAC

Rozwój nowych technologii to również coraz większe wymagania co do utrzymania odpowiednich parametrów powietrza, jego temperatury, wilgotności i czystości w pomieszczeniach produkcyjnych, eksploatacyjnych i magazynowych. Poza środowiskiem biurowym klimatyzacja spełnia ważne funkcje na przykład w takich miejscach jak centra elektronicznego przetwarzania danych, czyli: serwerownie, centrale telefoniczne lub pracownie komputerowe. Charakterystyczną cechą tego typu miejsc są duże zyski ciepła technologicznego. Ocenia się, że gęstość strumienia ciepła oddawanego przez elektroniczne elementy i urządzenia znajdujące się w centralach telefonicznych wynosi kilkaset watów na metr kwadratowy, a w serwerowniach osiąga wartość nawet ponad 1000 W/mkw. Pomieszczenia takie wymagają utrzymywania ścisłych parametrów powietrza przez cały rok, 24 godziny na dobę.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce