Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Raport – klimatyzacja HVAC

-- środa, 15 kwiecień 2009

Klimatyzacja to zarówno dogodne warunki pracy człowieka, jak również optymalne środowisko dla procesu przemysłowego. To znacznie więcej niż tylko proces chłodzenia, jak to się potocznie czasem uważa. Dziś coraz częściej korzysta się ze zintegrowanych systemów HVAC (Heating, Ventilation and Air Conditioning – ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja). W ankiecie zapytaliśmy o doświadczenia związane praktycznymi zastosowaniami klimatyzacji w zakładach naszych czytelników.

W Polsce mamy małe zamieszanie wokół terminologii związanej z klimatyzacją. Nie ma dokładnego odpowiednika pojęcia określanego w języku angielskim jako HVAC. HVAC odzwierciedla nowoczesne pojmowanie klimatyzacji. Dlatego też zarówno w publikacjach inżynierskich, jak i w mowie potocznej coraz częściej używa się tego określenia, jako lepiej oddającego obecne rozumienie funkcjonowania systemu, a nie klimatyzacji rozumianej tylko jako chłodzenie. Poza nazwą działu branży budowlanej, skrót HVAC służy również do określenia zawodu (inżynier HVAC lub inaczej mechanical engineer) oraz rodzaju instalacji sanitarnych. Czasem spotyka się jeszcze odmiany tego pojęcia, takie jak HVAC & R lub HVACR (R od ang. refrigeration – chłodzenie), choć obecnie jako oczywiste przyjmuje się, że w skład HVAC wchodzi również chłodzenie.

Klimatyzacja to spełnienie najważniejszego wymogu w budownictwie, czyli zapewnienie wysokiego komfortu użytkownikom. Dobrze zaprojektowana instalacja HVAC (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja) to również oszczędności w kosztach eksploatacji budynku. W przypadku środowisk produkcyjnych zastosowanie klimatyzacji może być wymagane przez wykorzystywane technologie produkcji i związane z nimi przepisy prawne. W naszych warunkach klimatycznych nie wszyscy są jeszcze przekonani o potrzebie stosowania klimatyzacji dla optymalizowania środowiska, w jakim pracują ludzie. W dużej mierze wynika to z braku dostatecznych informacji, jak znaczący wpływ mają warunki panujące w pomieszczeniach na wydajność pracy. W przypadku pracy lekkiej (np. praca biurowa) specjaliści oceniają, że optymalne parametry dla powietrza wewnętrznego to: temperatura latem 23–26°C, a zimą 20–24°C przy wilgotności względnej 40–60% (maks. 35–65%) i prędkość powietrza w strefie przebywania ludzi od 0,2 do 0,5 m/s. Dobrze zaprojektowana instalacja powinna je zapewniać wewnątrz pomieszczeń bez względu na warunki meteorologiczne panujące na zewnątrz. Dlatego też w czasie projektowania korzysta się z odpowiednich danych obliczeniowych przewidzianych dla danego regionu geograficznego W Polsce parametry obliczeniowe powietrza zewnętrznego określa norma PN-76/B-03420.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce