Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Przyszłość branży produkcyjnej

-- czwartek, 01 czerwiec 2006

Inne badania przeprowadzone przez ośrodek Pricewaterhouse Coopers wskazują na znaczący wzrost i nowe inwestycje w branży produkcyjnej w bieżącym roku. W opublikowanym dnia 31 stycznia raporcie z badań czytamy między innymi:

  • producenci spodziewają się wzrostu na poziomie 7,7% w ci ągu najbliższych 12 miesięcy,
  • koszty energii są nadal jednym z hamulców wzrostu, mimo że ich liczba zmniejszyła się do 65% kosztów ogólnych w porównaniu z ostatnim kwartałem 2005 roku, kiedy wynosiła 80%,
  • rosną nakłady inwestycyjne – aż 57% producentów przewiduje zakupy nowych urządzeń,
  • wzrasta tendencja fuzji różnych zakładów – 48% producentów przewiduje rozpoczęcie działań w tym zakresie w bieżącym roku.

– Producenci przemysłowi zamierzają utrzymać to równomierne, korzystne dla nich tempo wzrostu, kładąc główny nacisk na zwiększenie poziomu nowych inwestycji – stwierdza Jorge Milo, dyrektor sektora produkcji przemysłowej we wspomnianym ośrodku doradczym Pricewaterhouse Coopers. – Co więcej, po latach ostrożności, wreszcie wydają się oni być zdecydowani na zwiększenie zatrudnienia, byle tylko utrzymać ten przewidywany wzrost – dodaje.

Edukacja i wykształcenie

Osobn ą kwestią jest jednak to, czy zatrudniani pracownicy będą gotowi do realizacji powierzanych im zadań. Dlatego te ż dużym wyzwaniem przy wprowadzaniu idei innowacji jest kwestia poprawy poziomu wykształcenia kadr. Wraz z obserwowanym w ostatnich latach spadkiem poziomu wiedzy amerykańskiej kadry inżynierskiej oraz faktem, iż wielu studentów amerykańskich wydziałów inżynierskich pochodzi spoza Stanów Zjednoczonych, istnieje obawa, że może nastąpić znaczny odpływ kwalifikowanej wiedzy w tej branży, co zmusza do podjęcia działań zapobiegawczych w tym zakresie na wszystkich poziomach. Realno ść zagrożenia dostrzegają również władze amerykańskich uczelni, które już zajęły się tym problemem. W roku 2005 utworzono Krajowe Stowarzyszenie na Rzecz Innowacyjno ści w Produkcji (ang. NCMI – National Coalition for Manufacturing Innovation) w celu połączenia działań i wysiłków podejmowanych przez uniwersytety techniczne wraz z partnerami branży przemysłowej oraz rządem federalnym, ukierunkowanych na rozwiązanie niektórych z wyżej wspomnianych kwestii. Lista uczelni, które zdecydowały się wziąć udział w tej inicjatywie, jest imponująca: Uniwersytet w Texasie, uczelnie stanów Michigan, Alabama i Arizona, Uniwersytet w Kentucky, Uniwersytet Kalifornijski

Autor:
Bob Vavra, redaktor naczelny Plant Engineering


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce