Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Przyszłość branży produkcyjnej

-- czwartek, 01 czerwiec 2006

Miejsce na optymizm

Inni eksperci przemysłowi analizujący amerykańską branżę produkcyjną dochodzą jednak do nieco bardziej optymistycznych wniosków. Raport firmy doradczej Accenture zwraca uwagę na wzrost wartości wskaźnika PKB zarówno dla samych Stanów Zjednoczonych, jak i całej gospodarki światowej, napędzający wzrost zamówień na artykuły trwałe w USA. Sektor ten miał w roku 2001 tendencję spadkową, podczas gdy w roku 2004 zanotowano aż 10-proc. wzrost. W tym samym roku produkt krajowy brutto w USA wyniósł 4,4%. Według badania firmy Accenture o tak doskonałych wynikach zadecydowały cztery czynniki:

  • Ogólnoświatowa elastyczność – rozwijający się i zintegrowany łańcuch firm zaopatrzeniowych, dostosowujący się do zmiennych potrzeb i wymagań klientów.
  • Siła innowacyjności i ceny – klienci napędzają koniunkturę i innowacyjność, tym samym wymuszają na producentach bardziej konkurencyjne, niższe ceny.
  • Zwiększona wydajność – doskonałość procesu produkcyjnego w połączeniu z wysoką sprawnością sfery biznesowej zakładów napędza ciągłe dążenie do poprawy funkcjonowania całego, jednolitego modelu procesu produkcyjnego.
  • Wydajność ludzi – zaangażowanie pracowników w proces produkcji i rozwój potencjału organizacyjnego zakładów umożliwia osiągnięcie wyższych poziomów funkcjonalności i wydajności.

Choć badania te przeprowadzono, jak już wcześniej wspomniano, dla dużych przedsiębiorstw produkcyjnych, to jednak wymienione wyżej czynniki mogą odnosić się do zakładów różnej wielkości. – Wśród producentów panuje błędne przekonanie, że całkowita wielkość firmy decyduje o tym, czy ma ona wysokie obroty i osiągi produkcyjne. Często okazuje się jednak, patrząc z perspektywy wyników finansowych, że firmy o największych dochodach nie należą jednak do najlepszych producentów. Jednym z kluczowych elementów taktyki przedsiębiorstwa jest tzw. kontrolowany wzrost. Chodzi tu o spokojny, konsekwentny i zamierzony wzrost, którego koncepcja została dobrze przemyślana w takich aspektach, jak główne sektory wzrostu, jakie są możliwości przedsiębiorstwa i jakie działania (narzędzia) są niezbędne do osiągnięcia ostatecznego sukcesu – przyznaje Paul Loftus.

Autor:
Bob Vavra, redaktor naczelny Plant Engineering


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce