Przyszłość branży produkcyjnej
-- czwartek, 01 czerwiec 2006
W ostatnim sporządzonym przez to Stowarzyszenie raporcie wskazano na jeszcze inne przyczyny opóźnienia innowacyjności w produkcji:
- Pomimo bieżącej dobrej koniunktury w gospodarce, wzrost produkcji jest powolny, 15-procentowy, co stanowi połowę wzrostu z poprzednich okresów ożywienia w gospodarce.
- Potencjał produkcyjny zakładów przemysłowych nie jest w pełni wykorzystywany, nawet przy radykalnych wzrostach ich wydajności.
- Udział Stanów Zjednoczonych w ogólnoświatowym rynku spadł z 13% w latach 90. ubiegłego stulecia, do 10% w roku 2004. Zmniejszył się również udział USA w rynku branży mechanicznej i oprzyrządowania.
- Na rynku nie pojawiają się nowi pracownicy, z obawy przed niestabilnością zatrudnienia; dotyczy to szczególnie grupy pracowników wykwali- fikowanych.
- Ograniczane są fundusze na badania i rozwój branży produkcyjnej. Podczas gdy ogólne, światowe wydatki badawczo-rozwojowe wciąż rosną, to w tej branży zaledwie 1% rocznie, począwszy od roku 2000.
W ciągu ostatnich czterech lat postępuje stały wzrost gospodarczy, przy wzroście amerykańskiego PKB na poziomie około 30% od roku 2003 do 2004
Odnosząc się do ostatniej z tych kwestii, szczególnie dobitnie podkreśla swe zdanie jeden z autorów wspomnianego opracowania, dr Joel Popkin. – Chociaż amerykańskie wydatki na sferę badawczo-rozwojową stanowią aż 40% sumy wydatków na ten cel w branży przemysłowej całego świata, to jednak nie możemy być do końca zadowoleni z tej pozycji lidera. Gwałtowny wzrost produkcji za granicą powoduje powstawanie nowych światowych centrów produkcyjnych, stanowiących swoistą masę krytyczną niezbędną do budowania ich własnych, innowacyjnych maszyn – podkreśla dr Popkin.