Przenośniki
-- poniedziałek, 01 lipiec 2013
Ciekawe rozwiązania
– Ciekawostką są wciąż mało używane przenośniki z taśmą modułową, na których możliwe jest przeprowadzanie bardzo widowiskowych operacji, takich jak obracanie produktów, rozdzielanie, łączenie, ustawianie w jednym rzędzie – na dodatek z jednolitym ukierunkowaniem. Wszystko to jest możliwe bez żadnych elementów automatyki, czujników itd. – tłumaczy Marek Staniewski z firmy Amsort.
Tego rodzaju taśmy modułowe mogą być wykonane z różnych tworzyw: PP (polipropylen), PE (polietylen), LF (acetal) i innych. Mogą one mieć powierzchnię całkowicie zamkniętą lub ażurową o różnym stopniu otwarcia. Co ciekawe, można w nie wpinać różne elementy dodatkowe, takie jak progi lub ograniczniki boczne.
Z obserwacji Marka Staniewskiego wynika, że obecnie dąży się do: minimalizacji koniecznych konserwacji, modułowości systemów, wykonania przenośników z materiałów ekologicznych i zmniejszania energochłonności.
Przykładem zautomatyzowanego, bardzo elastycznego i oszczędnego systemu przenośników, przeznaczonego do transportu niemal każdego rodzaju produktu jest system Carryline. Jest on wykonany z aluminium lub ze stali nierdzewnej i składa się z niewielkiej liczby prostych elementów, dobranych do konkretnych potrzeb związanych z transportem wewnętrznym. Poszczególne moduły są montowane za pomocą prostych akcesoriów i narzędzi, co sprawia, że instalacja lub rekonfiguracja linii produkcyjnej jest szybka i tania. Wszystkie komponenty systemu Carryline wytwarzane są w jednym miejscu, przy utrzymaniu wysokich stanów magazynowych. Dzięki temu możliwe jest zachowanie krótkiego czasu dostawy oraz powtarzalnej, wysokiej jakości.
Zaawansowane systemy przenośników stanowią główne elementy rozwiązań w dziedzinie logistyki produkcji, wpływając na poprawę całkowitej wydajności linii produkcyjnych, testujących i pakujących. Rosnące z czasem wymagania dotyczące sprzętu zazwyczaj wiążą się z potrzebą dodatkowego przetwarzania, elastycznością względem nowych produktów, wyższą wydajnością i obniżeniem kosztów operacyjnych. Doskonałym rozwiązaniem uwzględniającym te wymagania jest przenośnik X65 oferowany przez firmę FlexLink, oferujący zmniejszenie TCO (całkowitego kosztu produktu), znacznie niższy poziom hałasu i innowacyjną konstrukcję, nastawioną na nowe wyzwania w przyszłości. W porównaniu z obecnymi standardami nowa platforma X65 charakteryzuje się dwukrotnie większą siłą i wytrzymałością.
Göran Abbestam, Product Manager w firmie FlexLink, wyjaśnia: – Podwojona siła przenośnika ma ogromny wpływ na trwałość zainstalowanych systemów i długość okresów międzyserwisowych. Ponadto dzięki zwiększonej maksymalnej długości przenośnika oraz mniejszej ilości elementów napędowych i transferowych możliwe jest uproszczenie układu. Dla użytkownika oznacza to mniejszą złożoność systemu oraz redukcję kosztów eksploatacji.