Przenośniki
-- poniedziałek, 01 lipiec 2013
Przenośniki to urządzenia transportu bliskiego do przemieszczania po określonym torze poje-dynczych przedmiotów, jednostek ładunkowych oraz materiałów sypkich. Szeroki asortyment przenośników sprawia, że znajdują one zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki.
Współczesne przenośniki są w pełni zautomatyzowane i cechują się wysokim stopniem niezawodności, co sprawia, że są jednym z kluczowych elementów wpływających na proces produkcji, magazynowania oraz dystrybucji produktów. Dzięki nim praca staje się łatwiejsza i szybsza, a produkcja – tańsza i efektywniejsza.
W ofercie producentów i dystrybutorów środków transportu bliskiego znajdują się różnego rodzaju przenośniki. Jednak – jak pokazuje wykres 1 – najczęściej używane są przenośniki cięgnowe (transport za pomocą cięgna), a w dalszej kolejności – przenośniki bezcięgnowe (transport za pomocą innych niż cięgno elementów mechanicznych, pod wpływem drań lub sił grawitacji) oraz przenośniki z medium pośredniczącym (transport w strumieniu gazu lub cieczy).
Z ankiety redakcyjnej przeprowadzonej przez magazyn Inżynieria i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych wynika, że systemy przenośne stosowane w zakładach respondentów służą głównie do transportu międzyoperacyjnego (odbywającego się między poszczególnymi stanowiskami roboczymi). Do tego celu używa ich aż 85% ankietowanych, Natomiast pozostała część osób informuje, że przenośniki służą im do innego rodzaju transportu. Warto dodać, że żadna z sondowanych osób nie wymieniła transportu stanowiskowego (odbywającego się na jednym stanowisku pracy).
Ranking popularności i spektrum zastosowań przenośników
Według ankietowanych największą popularnością cieszą się od lat przenośniki taśmowe (96%), a zwłaszcza stałe i przenośne. Tego rodzaju przenośniki przeznaczone są do transportu głównie elementów lekkich, o niewielkich gabarytach (materiały sypkie i granulowane, drobnica paczkowana i workowana itp.). Znajdują zastosowanie w magazynach i sortowniach, na placach budowy, w ciągach technologicznych w przedsiębiorstwach przeróbki i eksploatacji materiałów oraz surowców mineralnych itd. Mogą być stosowane jako samodzielne urządzenia lub elementy linii montażowych. Użytkownicy tych przenośników doceniają je za takie zalety, jak: budowa modułowa, łatwość modyfikacji, lekka i nowoczesna konstrukcja z profili aluminiowych czy możliwość regulacji prędkości.
Z doświadczenia Marka Staniewskiego, dyrektora ds. technicznych oraz członka zarządu firmy Amsort, wynika, że największą popularnością cieszą się właśnie wymienione wcześniej przenośniki taśmowe, a oprócz tego – również rolkowe. – Znacznie mniej zapytań dostajemy na inne typy przenośników (np. łańcuchowe) – mówi Marek Staniewski.