Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Przenośniki

-- wtorek, 29 czerwiec 2010

Ogólną tendencją wszystkich firm jest produkcja urządzeń dedykowana pod konkretnego inwestora, odchodzi się od produkcji na tzw. magazyn, gdyż do każdego klienta należy podejść indywidualnie, każdy inwestor ma inne wymagania i potrzeby w swojej firmie, inny problem do rozwiązania.

Koszty eksploatacji przenośników, oprócz zużycia danej ilości energii elektrycznej (w przypadku urządzeń z zastosowanym silnikiem elektrycznym), to okresowe przeglądy przenośników (zwykle wykonywane 2 razy w roku) oraz wymiana elementów szybko zużywających się, takich jak m.in. taśmy, paski napędowe (w zależności od rodzaju transportowanego materiału i warunków pracy).

Dariusz Góra, AST
W pierwszej kolejności przy doborze przenośnika należy uwzględnić rodzaj przenoszonego materiału. Nie mniej istotne pozostają również cechy ładunku dotyczące zarówno maksymalnych, jak i minimalnych wymiarów. Projektant powinien wziąć pod uwagę wydajność nominalną po to, aby dobrać parametry konstrukcyjne przenośnika, takie jak długość, szerokość, wysokość, kąt nachylenia oraz wysokość podnoszenia i obciążenie. Danymi wejściowymi do procesu projektowania jest również profil trasy, czyli ewentualne jej łamania, czy też jednolity odcinek. Warunki pracy wpływają na dobór materiałów na konstrukcję przenośnika. Powinien on również uwzględnić sposób załadunku i rozładunku materiału transportowanego oraz temperaturę transportowanego materiału.

Przenośniki pozwalają na redukcję zatrudnienia, usprawniają procesy produkcyjne i logistyczne, zwiększają przepływ komponentów i produktów, poprawiają warunki bezpieczeństwa pracy, zmniejszają uciążliwości operacji technologicznych, poprawiają jakość pracy i zmniejszają ilość uszkodzeń produktów w ciągu technologicznym.

Marek Staniewski, AMSORT
Przy wyborze przenośnika w pierwszej kolejności należy zadbać o dopasowanie typu przenośnika do rodzaju transportowanego produktu. Niemniej istotne pozostaje uwzględnienie wydajności (w przypadku transportu produktów masowych).

Autor: Damian Żabicki


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce