Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Przenośniki

-- wtorek, 29 czerwiec 2010

Jakie są koszty eksploatacji przenośników?

Obecne tendencje zmierzają do usprawniania procesów produkcyjnych nawet kosztem zwalniania pracowników. Daje się zauważyć, że poniesione koszty na tego typu przedsięwzięcia stymulują wzrost produkcji i tempo rozwoju wielu firm. Uzyskane w ten sposób korzyści mimo ponoszonych kosztów związanych z utrzymaniem przenośników i późniejszym ich serwisowaniem bardzo szybko się zwracają i przekonują bardziej sceptycznie myślących, że jest to odpowiedni kierunek zapewniający dalszy rozwój i możliwość przetrwania na rynku.

Jakie czynniki o charakterze ekonomicznym i technicznym przemawiają za stosowaniem przenośników?

Jednym z czynników wymuszających zastosowanie przenośników jest rozbudowa istniejących już linii związana z zakupem nowych maszyn produkcyjnych. Rozbudowy te związane są często ze wzrostem zapotrzebowania na produkt, wynikają z chęci utrzymania się na tym rynku lub podkreślenia na nim swojej dominacji. Ograniczenia przestrzeni także wpływają na wybór takich ciągów transportujących. Ich zadaniem jest wtedy zwiększenie wydajności poprzez wyeliminowanie przestarzałych procedur produkcyjnych, starych i nierentownych stanowisk pracy (zwłaszcza tych wymagających dużego nakładu siły fizycznej), zwiększenie bezpieczeństwa pracy, wyeliminowanie także nadmiernego zatrudnienia bez konieczności ponoszenia kosztów związanych z rozbudową zakładu o nowe hale produkcyjne. Stosowanie przenośników pozwala na lepsze kontrolowanie procesów produkcyjnych, ukierunkowuje odpowiedzialność za procesy na każdym etapie powstawania produktu, daje możliwość szybszego dostosowania się do potrzeb klientów. Przenośniki i związane z nimi oprzyrządowanie rozwiązują problemy, z którymi często nie radzi sobie czynnik ludzki (duże ciężary, wydajności, skomplikowane procesy produkcyjne, szkodliwe dla zdrowia miejsca itp.)


Krystian Wojciechowski, PROMAG-SYSTEMY
W Polsce występuje tylko kilka czołowych firm zajmujących się produkcją różnego rodzaju przenośników, które są w stanie realizować duże inwestycje przenośnikowe, całe zautomatyzowane linie technologiczne w tzw. systemie pod klucz, zarówno w kraju, jak i za granicą. Są to duże firmy posiadające wdrożone systemy jakościowe, certyfikaty międzynarodowych urzędów, własne działy konstrukcyjne oraz zaplecze produkcyjne i serwisowe. Oprócz tych kilku czołowych firm występuje wiele firm tzw. garażowych, wykonujących pojedyncze przenośniki, oraz tzw. integratorzy – firmy bez własnej produkcji i serwisu, które jedynie są pośrednikami scalającymi urządzenia kupowane od innych firm z automatyką pochodzącą także od ich poddostawców.

Autor: Damian Żabicki


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce