Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Przenośniki

-- wtorek, 29 czerwiec 2010

Pamiętać należy, że decydując się na zastosowanie konkretnego przenośnika uwzględnić trzeba koszty eksploatacji urządzenia. Składają się na nie, oprócz wydatków ponoszonych na energię elektryczną, okresowe przeglądy oraz wymiana elementów szybko zużywających się, takich jak m.in. taśmy, paski napędowe (w zależności od rodzaju transportowanego materiału i warunków pracy).

Dlaczego przenośniki
Jak podkreśla Krystian Wojciechowski z firmy PROMAG SYSTEMY – Czynnikami o charakterze ekonomicznym i technicznym, przemawiającymi za stosowaniem przenośników, jest zwiększenie wydajności pracy danej linii, a także zmniejszenie liczby zatrudnionych pracowników i urządzeń wymagających, np. wózków widłowych. Za stosowaniem przenośników przemawia również uporządkowanie pracy na hali oraz usystematyzowanie działań. Przenośniki ułatwiają pracę pracowników obsługujących np. dany ciąg technologiczny. To właśnie przenośniki przyczyniają się  do ograniczenia kosztów zużycia energii i zwiększenia prestiżu firmy.

Korzyść, która z punktu widzenia ekonomii i techniki przemawia za stosowaniem przenośników, to przede wszystkim możliwość użycia w miejscach, w których inne środki transportu nie zdają egzaminu. Do zalet zalicza się również zmniejszenie uciążliwości operacji technologicznych. Producenci podkreślają, że dzięki pracy przenośników można zmniejszyć zatrudnienie w przedsiębiorstwie. Transport za pomocą przenośników zwiększa bezpieczeństwa pracy, np. eliminuje udział człowieka w pracach w warunkach szkodliwych. Jest zdecydowanie bardziej wydajny a przy tym bezpieczniejszy dla transportowanych w ciągu technologicznym produktów. Przenośniki przyczyniają się do usprawnienia procesów produkcyjnych i logistycznych. Ważne jest bowiem nie tylko skuteczniejsze kontrolowanie procesów produkcyjnych, ale również działanie zmierzające do odpowiedzialności za produkt na każdym etapie jego powstawania.

Nowości
Warto przyjrzeć się nieco bliżej kilku nowatorskim rozwiązaniom w zakresie przenośników.
Do interesujących rozwiązań podawanych przez producentów w pierwszej kolejności zaliczyć należy przenośniki pionowe, które stanowią nieco prostszą formę wind towarowych. Dzięki zastosowaniu tego typu urządzeń zyskuje się zachowanie funkcjonalności przy jednocześnie niższych kosztach zakupu i późniejszej eksploatacji. Z pewnością w przemyśle spożywczym przydatny okaże się system ułatwiający mycie przenośników taśmowych. Do nowości zaliczyć należy także nowe rodzaje taśm modularnych. Charakteryzują się one zarówno zwiększoną wytrzymałością, jak i możliwością szybkiego usunięcia rozerwania. Naprawa wykonywana jest w krótkim czasie bez potrzeby angażowania specjalistycznego personelu.

Autor: Damian Żabicki


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce