Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Przenośniki

-- wtorek, 29 czerwiec 2010

Wybór przenośnika
Przyjęcie odpowiednich kryteriów już na etapie projektowania przenośnika warunkuje jego użytkowanie przez długi czas. Na etapie zbierania danych do projektowania w pierwszej kolejności powinien być uwzględniony rodzaj transportowanego materiału. Przede wszystkim chodzi o cechy dotyczące jego gabarytów, ciężaru, a także typu i struktury. Nie bez znaczenia pozostaje również temperatura ładunku. Należy założyć wydajność nominalną oraz ewentualną możliwość jej regulowania. Na tym etapie powinny być uwzględnione cechy, które decydują o konstrukcji przenośnika. Są to przede wszystkim parametry dotyczące długości, szerokości, a także kąta nachylenia, wysokości podnoszenia oraz obciążenia. Nie bez znaczenia pozostaje również budżet użytkownika.

– Rozważając produkt w aspekcie wyboru przenośnika, należy zwrócić uwagę na to, czy jego przemieszczanie odbywać się będzie w sposób uszeregowany, czy produkt ma charakter luźny, rozproszony, jaka jest jego stabilność, jakie są jego gabaryty, waga, prędkość przesuwania (wydajność), czy mamy do czynienia z produktem pojedynczym, w saszetkach, w opakowaniu zbiorczym czy na palecie. Ważnymi informacjami są także inne dane związane z samym produktem (czy jest on zmrożony, gorący, mokry, kruchy, zaolejony oraz z jakiego jest materiału) – twierdzi Jacek Bujnowski z firmy PROFILEX. – Rozważając wybór przenośnika należy zwrócić uwagę m.in. na: ilość miejsca, jaka została przeznaczona na przebieg przenośnika, i stan skupienia produktu (ważne m.in. dla doboru nośnika). Rozpatrujemy także czynniki zewnętrzne (wilgoć, wysoka temperatura, kontakt z wodą, hala produkcyjna, odkryta przestrzeń) i branżę odbiorcy (wpływa ona z jednej strony na dobór materiałów wykorzystanych w projektowaniu, zaś z drugiej pozwala oszacować koszty związane z danym projektem). Na wybór typu przenośnika wpływają także zadania i funkcje, jakie ma spełniać przenośnik, oraz przeznaczone na jego wykonanie środki finansowe (zdarza się, że oczekiwania klientów nie idą w parze z przeznaczonymi środkami). Dobierając przenośnik, zwracamy także uwagę na dodatkowe opcje związane z wyposażeniem, które wpływają na konstrukcję (bandy boczne, regulowane podpory, koła z hamulcem na podporach, obudowy i zabezpieczenia zewnętrzne, konieczność zastosowania detektorów, usytuowanie silnika (np. pod przenośnikiem lub w części środkowej), elementów pneumatycznych, czujników, stoperów, wyłączników itp.

Autor: Damian Żabicki


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce