Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Przenośniki

-- wtorek, 29 czerwiec 2010

Transport za pomocą różnego rodzaju przenośników jest nieodzownym elementem systemu logistyki wielu zakładów przemysłowych i magazynów. Stąd też nie ma wątpliwości co do tego, że rynek dostawców przenośników powinien się cechować nie tylko innowacyjnością, ale również dostosowaniem do indywidualnych potrzeb klienta.

Rynek dostawców przenośników jest bardzo różnorodny. Oferowane urządzenia są zróżnicowane pod względem jakości wykonania, zastosowanych materiałów, napędów, rolek itd. – uważa Dariusz Góra z firmy AST.

Za pomocą przenośników może być transportowany niemal każdy rodzaj materiału, za wyjątkiem gazów, pyłów i płynów. Stąd też polscy producenci dostarczają przenośniki do transportowania pieczywa, felg aluminiowych, a nawet platonek z jajami. Tym sposobem potwierdza się opinia o bardzo szerokim spektrum zastosowań przenośników. Są one obecne w przemyśle ciężkim, energetycznym, spożywczym itd. Urządzenia te są nieodzownym elementem infrastruktury kopalń i firm działających w branży automotive. Przenośników używa się także do transportowania makaronu, opakowań kartonowych, ciast do wypieku, akumulatorów i odzieży. Przenośniki okazują się również niezastąpione w przemieszczaniu butelek szklanych i PET, konserw, warzyw, farb, walizek, odkuwek stalowych, odlewów aluminiowych, zniczy, słodyczy, kurczaków, mięsa, gwoździ, akcesoriów samochodowych, pralek, lodówek. Jacek Bujnowski z firmy PROFILEX podkreśla, że rynek dostawców przenośników jest bardzo zróżnicowany. Zauważa się, że wiele firm działających w tym obszarze, dokonuje pewnego rodzaju podziału tego rynku i ukierunkowuje się na konkretne typy przenośników. Związane jest to między innymi z rozbudowanym zapleczem produkcyjnym, posiadaniem własnych biur konstrukcyjnych, zabezpieczeniem logistycznym. Mając takie przygotowanie, łatwiej jest oferować układy bez konieczności wchodzenia w kooperacje. Mniejsze firmy często poprzestają tylko na dostawie nieskomplikowanych przenośników. Zauważa się tutaj podział na producentów specjalizujących się w konkretnych typach przenośników (występują tutaj drobni producenci przenośników rolkowych, łańcuchowych, taśmowych). Dość sporą grupę stanowią firmy będące dużymi biurami konstrukcyjnymi bez własnych mocy produkcyjnych. Tworzone przez nie projekty są realizowane w kooperacji z różnymi wytwórcami, a całościowa kompletacja (złożenie) uzależniona jest od terminowych dostaw i rzetelności podwykonawców. Inną grupę stanowią producenci nośników wykorzystywanych w przenośnikach. Firmy te specjalizują się w przenośnikach opartych na produkowanych przez siebie nośnikach. Specjalizacja i wybór rynku docelowego dzieli producentów na takich, którzy działają tylko w przemyśle ciężkim (hutnictwo, górnictwo, przemysł drzewny), specjalizujących się w konstrukcjach wykonywanych na bazie profili aluminiowych (np. do farmaceutyki, przemysłu kosmetycznego), dbających o logistyczne zabezpieczenie przemysłu (wszelkiego rodzaju układy składowania i magazynowania) i tych, którzy w każdej realizacji starają się podejmować wyzwania związane z zaspokajaniem potrzeb klientów.

Autor: Damian Żabicki


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce