Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Przenośniki

-- wtorek, 19 maj 2009

Różnorodność przenośników spowodowała, że nie o wszystkie pytaliśmy w naszej ankiecie, co nie znaczy, że są one mało znaczące w zastosowaniach przemysłowych. Przykładem są przenośniki ślimakowe i pochodne rozwiązania. Trzeba przyznać, że w wielu zastosowaniach polecane są przenośniki ślimakowe umożliwiające hermetyzację transportu, mieszanie składników i ewentualne ich rozdrabnianie lub sprężanie. Basell Orlen Polyolefins (BOP), jedyny polskim producent poliolefin, korzysta z podajników obrotowych (łopatkowych – rotary valve) i śrubowych. Obrotowe służą generalnie w firmie jako dozowniki (śluzy obrotowe) w układach transportu pneumatycznego.Dobór przenośnika

Dobierając przenośnik trzeba określić przede wszystkim potrzeby transportowe: rodzaj materiału, odległość (wysokość), wydajność i prędkość transportu. Projektant musi brać pod uwagę charakterystykę fizyko-chemiczną przenoszonego materiału, a więc jego gęstość, strukturę, konsystencję, agresywność, podatność na sklejanie i zbrylanie, ścieralność itp. Trzeba zebrać informacje o transportowanym materiale przynajmniej takie, jak jego rodzaj, ciężar usypowy, temperatura, granulacja itp. Należy określić wydajność transportu: strumień objętości Q [m3/h], wydajność masową W [t/h] oraz przebieg linii transportu, czyli wysokość załadunku, rozładunku i pochylenie. Cechy materiału przenoszonego określają moc przenośnika, i co za tym idzie, koszty jego eksploatacji oraz zagrożenia dla środowiska. Do tego dochodzą również sprawy związane z zasilaniem, w tym także, czy wymagana jest zmiana prędkości.

Pomocą w samodzielnym projektowaniu przenośników taśmowych mogą być programy komputerowe. Np. programy QNK i DynaBelt z oferty firmy EnterTECH. QNK umożliwia szybkie przeprowadzenie obliczeń oporów ruchu, mocy napędu, sił w taśmie i wytrzymałości taśmy dla przenośnika taśmowego. Obliczenia mogą być prowadzone dla przenośników o zmiennym kącie nachylenia trasy z napędem czołowym, zwrotnym i napędami pośrednimi. Każdy z odcinków przenośnika o różnym nachyleniu może być dowolnie załadowany materiałem transportowanym. Z kolei program komputerowy DynaBelt stworzono z myślą o ułatwieniu analizy wyników badań symulacyjnych wielomasowych modeli przenośników taśmowych. Tradycyjna analiza wyników jest czasochłonna i wymagająca dużego doświadczenia w weryfikacji poprawności budowy modelu.
Wiele firm związanych z rynkiem przenośników specjalizuje się w projektowaniu i budowie kompletnych systemów transportu wewnętrznego. Zapytaliśmy, czy w zakładach systemy transportu (przenośniki) występują jako pojedyncze (niezależne) urządzenia, czy też jako systemy zintegrowane. Okazało się, że ponad połowa wykorzystywanych przenośników to pojedyncze urządzenia. Również niewielki procent użytkowników korzysta z przenośników taśmowych przestawnych, przejezdnych lub o zmiennej długości transportu.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce