Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Przenośniki

-- wtorek, 19 maj 2009

Z ankiety wynika, że w większości opinii oceniano jakość dostępnych na rynku krążników jako dobrą, choć były i takie, w których podkreślano, że uszczelniacze nie chronią łożysk w sposób zadowalający, lub skarżono się na kłopoty z częstymi uszkodzeniami łożysk. Zły dobór krążników może znacznie obniżyć jakość pracy przenośnika taśmowego. Niestety, w praktyce brakuje możliwości porównania podstawowych wskaźników technicznych i parametrów użytkowych. Dlatego przy zakupach jedynym kryterium wyboru dostawcy krążników jest cena zakupu i doświadczenia z ich wcześniejszą eksploatacją. Zaletą jest duży wybór na rynku producentów i dostawców. Działa wiele firm składających systemy z części modułowych, dostarczających rozwiązania docelowe i modyfikowane, adaptowane do potrzeb stanowisk pracy. W wypowiedziach użytkowników podkreślano też, że bez problemu można zamówić taśmociąg wykonany zgodnie z wymaganiami. Mówiąc o jakości, można przytoczyć jedną z opinii, że polskie produkty są niskiej jakości, zachodnie z kolei bardzo dobrej, przy czym ceny polskich są dużo niższe niż zachodnich. Czy jest to opinia krzywdząca naszych producentów, czy ocena rzeczywistej sytuacji na naszym rynku?

Jeden z naszych respondentów, którego oddział zajmuje się transportem urobku, podzielił się swoją opinią o eksploatacji przenośników taśmowych Legmet-1200 i Legmet-1000 w jego zakładzie. Przeważnie są one ustawione w jednym ciągu, najdłuższy ciąg składa się z pięciu przenośników. – Problemy, jakie występują, to zbyt szybkie zużywanie się krążników od strony wewnętrznej konstrukcji przenośnika. Są one wymieniane na nowe, lecz musimy się głębiej przyjrzeć strukturze blachy, z jakiej jest wykonany krążnik, dlatego że łożyska wytrzymują, a przeważnie przetarcia występują na kołnierzach (flanszach). Ponadto utrzymanie złączy w dobrym stanie to również dużo pracy. Na naszym podwórku występują złącza mechaniczne i wulkanizowane (na zimno i na gorąco). Mechaniczne są wykonywane na zakładkę przy użyciu „unilinek” z dwoma śrubami. Złącza mechaniczne pod obciążeniem pracują na zestawach trójkrążnikowych, co powoduje bardzo szybkie wycieranie, a następnie zrywanie nakrętek od śrub, nasze działanie to wykonywanie kontroli złączy i ewentualne uzupełnianie brakujących „unilinek”.

Przenośniki ślimakowe

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce