Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Przenośniki

-- wtorek, 19 maj 2009

Praktycznie w każdym zakładzie przemysłowym korzysta się z różnego typu przenośników, zarówno w środowisku produkcyjnym, jak i magazynowym. Dlatego też problematyka związana z przenośnikami dotycząca ich jakości, zużycia energii, podatności obsługowo-naprawczej itp. budzi duże zainteresowanie.Właściwie dobrane systemy przenoszące do transportu wewnętrznego racjonalizują przepływ ładunków w zakładzie i wpływają na rentowność firmy. Różnorodność potrzeb związanych z transportem bliskim jest duża. Zakłady, nawet tej samej branży, mogą mieć różne wymagania i oczekiwania, dlatego – jak mówi Ryszard Bujalski z firmy Techtrans, która od dwudziestu lat produkuje przenośniki do transportu materiałów sypkich – firma musi rozwiązywać problemy związane z technologią wymagającą przemieszczania materiałów w procesach produkcyjnych, także tych do i z oczyszczalni ścieków poprzez kotłownie do cementowni. To wszystko przy szerokim zakresie transportowanych materiałów w tym przypadku typu: słoma, trociny, pelet, piasek, cement itp.

Przenośniki taśmowe

Przeprowadzona ankieta potwierdziła panujące przekonanie, że najpopularniejsze są przenośniki taśmowe (87% odpowiedzi) oraz rolkowe (75% odpowiedzi). Dlatego też zagadnienia jakości tego typu urządzeń są ważne, bowiem bezpośrednio wpływają na funkcjonowanie zakładu.
Wydaje się, że jednym z podstawowych kryteriów wyboru jest energochłonność napędu przenośnika. Równie ważna jest trwałość i niezawodność urządzenia oraz jego elementów składowych. Specjaliści zajmujący się tego typu przenośnikami zwracają uwagę (tak jak przy innych urządzeniach) na kryteria takie jak podatność obsługowo-naprawcza oraz wpływ pracy na otoczenie (hałas, drgania itp.). Analizując wszystkie te czynniki, przekonujemy się, jak znaczącą rolę odgrywają krążniki. Idealne krążniki  powinny mieć wysoką trwałość, generować niski poziom hałasu i cechować się małymi oporami obracania. Dla ich producentów jednym z głównych czynników jest często koszt produkcji. Jak się okazuje, produkowane przez przemysł krajowy krążniki nie zawsze spełniają parametry techniczne wymagane normą PN-91/M-46606, co potwierdzają też liczne sygnały z rynku.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce