Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Przekładnie pasowe i nie tylko

-- niedziela, 01 czerwiec 2008

Systemy przenoszenia napędu mają długą historię. Już w początkach produkcji przemysłowej problemem było odpowiednie przeniesienie napędu na wykorzystywane w produkcji urządzenia i maszyny. Nowe technologie i materiały pozwalają sprostać wymaganiom stawianym przez nowoczesne procesy produkcyjne

Źródło: Conti Tech

Choć obecnie rozwój napędów i silników różnego typu, zwłaszcza elektrycznych, jest szybki, to problemy z przeniesieniem napędu nadal są istotne. Na rynku obserwuje się duże zainteresowanie rozwiązaniami, w których łączy się dynamiczne silniki z precyzyjnym sterowaniem. Czy można dziś mówić o marginalizacji przekładni pasowych? Zdania specjalistów są podzielone. Na pewno szybko rozwijają się obecnie udoskonalone napędy elektryczne i przeniesienia napędów zapewniające dużą precyzję ruchu. Bez napędów i silników elektrycznych trudno sobie wyobrazić nawet najprostszą aplikację, gdzie potrzebny jest ruch obrotowy czy liniowy. Rozwój technologii cyfrowych, a zwłaszcza precyzyjnego sterowania napędami, pozwala uzyskiwać zupełnie nowe funkcjonalności.

Obecnie w produkcji silników i różnorodnych systemów przenoszenia napędu stosuje się nowoczesne materiały. Daje to nowe, czasem zaskakujące możliwości nawet tam, gdzie wydawało się, że dane rozwiązanie skazane jest już na przejście do historii. Warto śledzić pojawiające się nowe rozwiązania i zamiast wymieniać zużywające się elementy w starych, eksploatowanych od lat systemach przeniesienia napędu, wymieniać je na urządzenia nowej generacji. W dłuższym czasie taka inwestycja jest uzasadniona ekonomicznie. Szczególnie tam, gdzie wchodzą systemy informatyczne, nowe rozwiązania potrafią z nimi współpracować, na przykład przekazując do systemu informacje o stanie zużycia napędu, co zapobiega przestojom. Nie zawsze jeszcze potrafimy patrzeć na eksploatację użytkowanego sprzętu w dłuższej perspektywie.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce