Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Przekaźniki

-- niedziela, 15 listopad 2009

Również typowe bezpieczniki nie zabezpieczą przekaźników półprzewodnikowych przed skutkami przeciążenia lub zwarcia. Dlatego należy stosować w tym przypadku specjalne, ultraszybkie bezpieczniki. Warto wspomnieć też o konstrukcjach hybrydowych łączących przekaźniki półprzewodnikowe z przekaźnikami klasycznymi. Początkowo prąd przewodzony jest przez triak (tylko w krótkim czasie załączania), a następnie przewodzenie przejmuje przekaźnik elektromechaniczny. Zalety to brak iskrzenia w czasie załączenia oraz brak ciągnięcia łuku przy rozłączaniu.

Nie trzeba też stosować radiatora, bo czas pracy półprzewodnika jest bardzo krótki.

Przekaźniki
Na naszym rynku dostępne są przekaźniki wielu różnych producentów. Jeśli chodzi o przekaźniki pneumatyczne, to większość osób odpowiadających na naszą ankietę korzysta z produktów marki Festo. Jeśli chodzi o przekaźniki elektromagnetyczne, to najczęściej pojawiały się nazwy marek, takich jak: Finder, Relpol, Omron, Siemens.

Często też korzysta się z przekaźników różnych firm. Wynika to też ze specjalizacji producentów w różnych rodzajach przekaźników. Zwiększa się liczba producentów mających w swoich ofertach bardziej zaawansowane przekaźniki wyposażone w sterujący układ elektroniczny. Są to wszelkiego rodzaju przełączniki czasowe i programowalne. Nie wszędzie jest konieczne od razu stosowanie sterowników PLC. Dużym obecnie zainteresowaniem cieszą się przekaźniki przystosowane do montażu na szynie. Związane jest to z wygodą, jaką dają modułowe rozwiązania w praktyce.

Wszyscy biorący udział w ankiecie korzystają w swoich zakładach z przekaźników elektrycznych, a tylko jedna czwarta z pneumatycznych. W większości firm preferuje się też konkretne marki przekaźników. Liczy się głównie jakość ich wykonania i trwałość.

Producenci przekaźników eksponują w swoich produktach takie cechy, jak: wszechstronność zastosowań, możliwość pracy w szerokim zakresie temperatur, korzystanie z różnych napięć i uniwersalne systemy mocowania. Wskazuje się też na łatwy montaż, czytelną sygnalizację stanu pracy (diodami LED).

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce