Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Przekaźniki

-- niedziela, 15 listopad 2009

Nawet przekaźniki przenoszące duże moce są obecnie dostępne w wersjach do montażu powierzchniowego.

Kiedy półprzewodnikowe?
Zapytaliśmy czytelników o ich opinie na temat przekaźników półprzewodnikowych. W wypowiedziach zwracano uwagę na to, że przekaźniki półprzewodnikowe są mniej odporne na zakłócenia elektromagnetyczne w stosunku do tradycyjnych i tam, gdzie ma to znaczenie, nie są konkurencyjne. Podkreślano też, że są zbyt drogie. Jeśli w konkretnych warunkach użytkowania często ulegają spaleniu lub uszkodzeniu, to lepiej wymienić na tani, elektromagnetyczny. Wielu respondentów ankiety podkreślało, że nie widzi powodów do wymiany przekaźników na półprzewodnikowe, bowiem elektromagnetyczne dobrze spełniają swoją rolę. Są też takie zastosowania, gdzie nie ma możliwości technicznych takiej zamiany przekaźników (na przykład zastosowania trakcyjne). Z kolei tam, gdzie występuje duża liczba łączeń lub impulsy łączeniowe są stosunkowo krótkie, stosowanie przekaźników półprzewodnikowych jest według naszych respondentów uzasadnione. Trudno się nie zgodzić z tymi opiniami. Sama przewaga nowej technologii nie powinna przeważać nad zdrowym rozsądkiem i doświadczeniem wynikającym z praktyki. Niektórzy uważają też, że z użyciem przekaźników tradycyjnych łatwiej jest zaprojektować różne aplikacje. W zakładach „jak się stare przekaźniki wyeksploatują, to zostaną wymienione na przekaźniki półprzewodnikowe”. Szczególną cechą przekaźników półprzewodnikowych jest ich praktycznie nieograniczona trwałość. Krytyczne jest tu odprowadzanie ciepła. Należy uwzględniać to przy ich montażu, zostawiając wolną przestrzeń nad radiatorem dla swobodnej cyrkulacji powietrza. Ważny jest też dobór samych radiatorów i dbanie o ich dobry kontakt z przekaźnikiem poprzez specjalną, przewodzącą ciepło podkładkę lub pastę termoprzewodzącą.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce