Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Przekaźniki

-- niedziela, 15 listopad 2009

Przekaźniki są w szerokim zakresie wykorzystywane w zakładach produkcyjnych i nie tylko.

Obecnie spotyka się przekaźniki o różnorodnej budowie. W przypadku przekaźników elektrycznych mogą to być: przekaźniki elektromagnetyczne, elektroniczne, cyfrowe, czasowe oraz przekaźniki bezpieczeństwa. Wśród przekaźników elektronicznych coraz większym zainteresowaniem cieszą się przekaźniki półprzewodnikowe (SSR – Solid State Relay). Sterują one obciążeniem prądowym przy wykorzystaniu półprzewodnika mocy sterowanego obwodem elektrycznym. W praktyce coraz częściej zastępują przekaźniki elektromagnetyczne. Ich zaletą jest mała rezystancja w stanie aktywnym, są również zdecydowanie mniejsze od ich elektromagnetycznych odpowiedników.

Równocześnie brak elementów zużywających się mechanicznie gwarantuje im bardzo długą żywotność i wysoką niezawodność. Kolejną cechą przekaźników półprzewodnikowych jest ich cicha praca. W niektórych zastosowaniach ma to też znaczenie.

Przekaźniki elektromagnetyczne cały czas podlegają udoskonaleniom. Pojawiają się modele o coraz bardziej złożonej konstrukcji przy zachowaniu konkurencyjnych cen. Część produkcji przeniesiono na Daleki Wschód, co pozwoliło ograniczyć koszty i obniżyć cenę przynajmniej typowych popularnych modeli. Automatyzacja produkcji i lepsza kontrola jakości pozwala na zwiększenie niezawodności. Stale wprowadzane są zmiany technologiczne i konstrukcyjne przekaźników elektromechanicznych, takie jak miniaturyzacja, zastępowanie lutowania zgrzewaniem, co zdecydowanie wpływa na ich niezawodność w wyższych temperaturach pracy. Stosuje się lepsze materiały, a konstrukcja styków zapewnia większą powierzchnię kontaktu. Zwraca się uwagę na pobór energii elektrycznej przez przekaźnik, choć nie są to duże wartości, to przy stałym wzroście cen energii i dużej liczbie przekaźników zaczyna to mieć znaczenie. Produkty spełniają wymagania dyrektywy RoHS 2002/95/WE dotyczącej ograniczenia użycia niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz ochrony zdrowia i środowiska.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce