Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Pompy

-- wtorek, 29 marzec 2011

Jak są dobierane parametry

Jak wiadomo, podstawowym parametrem pomp jest wydajność. Jest ona mierzona w objętości przepompowanej cieczy na jednostkę czasu. Nie mniej ważna pozostaje również wysokość podnoszenia (lub maksymalne ciśnienie). Ważną cechą pompy jest jej moc, obliczana jako iloczyn wysokości podnoszenia i wydajności.

Właściwy dobór pompy to przede wszystkim uwzględnienie parametrów ściśle dostosowanych do potrzeb aplikacji. Medium, które jest transportowane, powinno być dostarczone do punktu odbioru z oczekiwanym ciśnieniem. Każda pompa cechuje się pewnym przedziałem wydajności i wysokości podnoszenia, w którym może pracować.

Firma Vogelsang, dobierając pompę, w pierwszej kolejności określa typ i wielkość urządzenia. Parametry te są zależne od przepływu. Nie mniej istotne właściwości to również obroty wału pompy, na co wpływa gęstość oraz lepkość medium. Następnie, w zależności od pożądanego ciśnienia tłoczenia, dobierana jest moc napędu. Nie mniej istotny pozostaje również dobór materiału, z którego wykonana jest pompa. Kluczową rolę odgrywa określenie stopnia agresywności chemicznej medium oraz stopnia jego abrazyjności. Typ zabudowy dobierany jest w zależności od sposobu podłączenia i dostępnego miejsca. Pozostałe rozwiązania konstrukcyjne są dostosowywane do lokalnych potrzeb instalacji. Na etapie doboru pompy uwzględnić należy również wyposażenie dodatkowe. Także i w tym przypadku brane są pod uwagę warunki pracy zarówno pompy, jak i całej instalacji.

W firmie Tiga Pumps proces doboru pompy przeprowadzany jest na kilka sposobów. Pierwszy z nich bazuje na punkcie pracy, obliczanym zgodnie z otrzymaną charakterystyką obecnej lub projektowanej instalacji oraz wymaganym przepływem. Kolejny sposób uwzględnia punkt pracy, który podawany jest przez klienta w oparciu o jego własne doświadczenia lub opis wcześniejszych rozwiązań.

W firmie Hydro-Vacuum za proces doboru pomp odpowiedzialny jest dział doradców technicznych. Tym sposobem odpowiedni typ pompy dopasowany jest do parametrów podanych przez klienta.

Leszczyńska Fabryka Pomp dobierając pompę uwzględnia możliwe zastosowania urządzenia, poznając indywidualne potrzeby, oferując optymalne rozwiązanie.

Grupa Powen-Wafapomp poprzez Biuro Sprzedaży uzyskuje od klienta wymagane dane techniczne posługując się odpowiednimi formularzami. W ramach specjalnej procedury wewnętrznej dane te są analizowane przez Biuro Konstrukcyjne, które przygotowuje propozycję techniczną. Propozycja ta jest przez Biuro Sprzedaży uzgadniana z klientem, który może zgłosić swoje uwagi.


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce