Pompy
-- wtorek, 29 marzec 2011
Użytkownicy o dostawcach
W przeważającej większości klienci dobrze wypowiadają się o dostawcach. Chwalą ich za obszerną wiedzę na temat pomp. Zwraca się uwagę na wysoką fachowość, wsparcie techniczne, dużą mobilność oraz dostosowanie do istniejących procesów utrzymania ruchu. Jeden z czytelników pochwalił dostawcę za dobrą ofertę sprzedaży, jednocześnie krytykując go za słaby serwis.
Jak wynika z ankiety, zdarzają się czytelnicy, którzy wyrażają negatywne opinie o dostawcach pomp, pisząc np.: brak profesjonalizmu oraz wiadomości technicznych. W świetle wyników ankiety można stwierdzić, że wielu odbiorców kupuje pompy wyłącznie u producentów.
Mocne i słabe podzespoły pomp
Redakcja Inżynierii i Utrzymania Ruchu Zakładów Przemysłowych poprosiła czytelników, aby wskazali mocne i słabe strony pomp, które używane są w ich firmach. Również i w tym przypadku zdania były podzielone. Użytkownicy podkreślają, że niektóre pompy pracują bezawaryjnie po 10–15 lat. Jednak aby to uzyskać, należy zadbać o odpowiedni dobór urządzenia. Chwalono pompy za trwałość oraz najwyższą jakość. Zwracano uwagę na dobre parametry techniczne, a także na sprawny autoryzowany serwis w kraju.
Jako elementy cechujące się największą trwałością wymieniano elementy ruchome. Istotną rolę odgrywa również wytrzymała konstrukcja zewnętrzna.
Jakie są zatem słabe części używanych pomp? Jako najczęstsze problemy w niektórych modelach podawano niską jakość uszczelnień. Inne utrudnienia to tuleje ochronne wału, kawitacja na wirnikach oraz głośna praca. Czytelnicy Inżynierii i Utrzymania Ruchu są zgodni w kwestii częstych awarii ułożyskowań.
Jeden z ankietowanych jako problem wymienił trudności z usunięciem drgań oraz skomplikowaną naprawę.
Co nowego w pompach
Ankieta przeprowadzana przez Inżynierię i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych objęła również swoim zasięgiem dostawców i producentów pomp. Zapytano w pierwszej kolejności o nowatorskie rozwiązania, jakie znajdują zastosowanie w dostępnych na rynku pompach. Firma Vogelsang podkreśla bezpulsacyjną technologię pracy rotorów Hiflo. Na uwagę zasługuje obudowa iniekcyjna, dzięki której zyskuje się obniżenie zużycia pompy. W urządzeniach tego dostawcy uwzględniono kasetowy, a zarazem kompletny zespół uszczelnienia. Warto zwrócić uwagę na obudowę szybkoserwisową, która w zdecydowany sposób ułatwia dostęp do pompy. Vogelsang zaznacza także łatwo wymienialne elementy robocze pompy.