Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Pompy specjalizowane

-- niedziela, 21 luty 2010

Obecnie dostępne są systemy wspomagające właściwą obsługę i eksploatację pomp. Przykładem może być system przygotowany przez producenta pomp Grundfos – CR Monitor. To zautomatyzowane narzędzie nadzoru pompy pozwala na dodanie do komunikatów „Wszystko w porządku” i „Alarm!” jeszcze komunikatu „Uwaga”. Dotychczas systemy nadzoru pompy nie były w stanie przewidzieć i zapobiec kawitacji w instalacji pompy odśrodkowej. CR Monitor ogranicza szkody, jakie mogą zostać spowodowane przez sytuacje takie jak praca na sucho oraz przy zbyt niskim i nadmiernie wysokim napięciu zasilania. Zaletą Monitora CR jest to, że oferuje wnioski zamiast skomplikowanych danych, w których trudno się każdemu zorientować.

Zakup pompy
Zapytaliśmy w ankiecie, czy są na rynku pompy, które respondenci chcieliby mieć w swoim zakładzie, ale z pewnych względów jeszcze nie mają. Taki problem raczej nie występuje i użytkownicy, jeśli znajdą odpowiadający im produkt, nie czekają z zakupem. Jest to o tyle oczywiste, że pompy zazwyczaj pracują w newralgicznych dla przedsiębiorstwa aplikacjach. Oszczędności czy czekanie „na lepszy czas” nie jest tu ekonomicznie uzasadnione. W jednej z wypowiedzi nasz respondent pisze, że stale poszukuje lepszych rozwiązań lub dopracowuje istniejące w celu poprawy nieustannie zmieniającego się procesu (nowe produkty, nowe projekty itp.), a od roku firma wprowadza jedno z lepszych rozwiązań dostępnych na rynku. Jeśli jest więc na rynku pompa, która spełnia wszystkie wymogi procesu, jakości i BHP, to może ona zostać zakupiona w ramach inwestycji, chyba że – jak pisze inna osoba – choć istnieją pewne rozwiązania, nie są one ze względu na specyfikę możliwe do zastosowania w konkretnym przypadku.

Bez względu na reprezentowaną branżę, wysoko oceniano dostępność i wybór. Jednak w wielu opiniach zwracano uwagę na to, że praktycznie u każdego z producentów jest zbyt długi czas od zamówienia do jego realizacji (nawet cztery tygodnie – jak czytamy w jednej z opinii). Gdy dostawca pompy nie ma towaru na półce, przy czym koszty niektórych pomp (znanych marek) są wysokie, niektórzy decydują się na wybranie zamiennika. W opinii użytkowników polscy producenci nie oferują pomp odpowiadających normom higienicznym w przypadku specjalnych wymagań branży.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce