Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Pompy specjalizowane

-- niedziela, 21 luty 2010

Warto również wybierać pompy o najwyższej sprawności – oszczędzanie przy zakupie to wzrost kosztów użytkowania. Warto więc przeprowadzić analizę kosztów cyklu życia (LCC) pompy – to najlepszy sposób na wybranie najlepszego rozwiązania. Zaleca się używanie napędów zmiennoobrotowych (tam, gdzie jest to możliwe) oraz dwóch lub nawet więcej mniejszych pomp, zamiast jednej dużej. W takim przypadku dwie pompy mogą pracować równolegle tylko wtedy, gdy jest na to zapotrzebowanie. Na rynku dostępne są pompy w wykonaniu bliźniaczym.

Na ekonomiczną pracę pomp ma również wpływ ich właściwa, zgodna z zasadami ustalonymi przez producenta, eksploatacja. Niektóre dane zebrane w przemyśle sugerują, że 80% awarii pomp spowodowanych jest uszkodzeniem uszczelnień. Tu przewagę uzyskują rozwiązania takie jak pompy magnetyczne, w których nie ma potrzeby stosowania uszczelnień. Pompy tego typu stosuje się też w aplikacjach wymagających zabezpieczenia pompowanego medium przed zetknięciem z powietrzem.

Projektowanie i eksploatacja instalacji pompowych
Projektowanie i budowa instalacji przemysłowych z udziałem różnego typu pomp jest sporym wyzwaniem. Na tym etapie trzeba uwzględniać wiele różnych parametrów – od tych związanych z przesyłanym medium, zakładanych temperatur (w tym otoczenia) poprzez specjalne wymagania – na przykład łagodnego przepływu w rurach (co jest oczekiwane w instalacjach stosowanych w przemyśle farmaceutycznym). Przy przesyłaniu niektórych mediów znaczenie ma też to, aby wpływ pompy na strukturę medium był możliwie jak najmniejszy. W przemyśle spożywczym ma też znaczenie łatwość mycia instalacji. W niektórych sytuacjach (pompowanie wody) ważne jest, aby pompa miała zdolność samozasysania, czyli pracowania przez jakiś czas bez pompowanego medium. Nieprzystosowane do tego wymagania pompy mogą w takiej sytuacji szybko ulec uszkodzeniu.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce