Pompy perystaltyczne
-- poniedziałek, 01 maj 2006
Pompa dla straży pożarnej. Jednostka straży pożarnej potrzebowała pompę do usuwania wycieków z uszkodzonych cystern. Jest to o tyle trudne, że nigdy nie wiadomo, jaka ciecz się wyleje. Okazało się, że pompa perystaltyczna jest najlepszym rozwiązaniem. Jedna pompa oraz 3 różne węże umożliwiają skuteczną akcję w niemal 100% przypadków.
Miód. Klient potrzebował pompować miód przez układ filtrów. Pompa perystaltyczna bez problemu pokonuje straty ciśnienia na filtrze, a dodatkowo brak uszczelnień zapewnia brak jakichkolwiek niechcianych wycieków. Dodatkowo ewentualna krystalizacja miodu nie ma żadnego negatywnego wpływu na pracę pompy.
Mieszanka makowa. Użytkownik potrzebował pompować słodką mieszankę z makiem. Ważne jest, aby różne substancje w trakcie pompowania nie zostały rozseparowane. Dodatkowo klient wymagał samozasysania na sucho. Te możliwości dała mu pompa perystaltyczna.
Masa ceramiczna. Masy ceramiczne to dla każdej pompy wyzwanie. Każdy typ pompy ma wady i zalety. Te ciecze wymagają bardzo delikatnego pompowania i przede wszystkim nie wolno napowietrzyć cieczy. Każda pompa z uszczelnieniem mechanicznym to ryzyko napowietrzenia. Klient próbował różnych pomp i w końcu zdecydował się na perystaltyczną jako jedyną spełniającą jego wymagania.
Olej z nasionami. Inny klient potrzebował cyrkulować olej jadalny z nasionami zbóż. Pompa musiała być spożywcza, o stałej, określonej wydajności i oczywiście musiała mieć możliwość tłoczenia ciał stałych w medium. Wszystkie te wymagania spełniła pompa perystaltyczna typoszeregu AMP.
Andrzej G. Baciński, absolwent Politechniki
Warszawskiej Wydziału Inżynierii Środowiska
jest prezesem firmy POMPY i SYSTEMY
sp. z o.o. Firma
zajmuje się doborem
i sprzedażą pomp do
różnych zastosowań,
w tym pompy
do cieczy, gazów
i materiałów
sypkich.