Pompy perystaltyczne
-- poniedziałek, 01 maj 2006
Dotychczas jednym z głównych ograniczeń stosowalności przedmiotowych pomp były rozpuszczalniki (np. ksylen), które skutecznie rozpuszczały wszelkie stosowane węże (np. guma naturalna czy EPDM). Istnieją węże niskociśnieniowe, dla małych wydajności, odporne na substancje ropopochodne, jednak jest to nowoczesne, a przez to niezwykle drogie rozwiązanie. W wielu przypadkach klienci akceptują konieczność częstej wymiany węża z uwagi na reakcję chemiczną, a nie przez mechaniczne zużycie. Mimo że substancja ropopochodna może spowodować degradację węża np. w ciągu 2 miesięcy, może to być i tak tańsze rozwiązanie niż wąż z Vitonu.
Często podawaną wadą tego typu pomp jest zauważalna pulsacja wypływającej cieczy. W zasadzie jedyną możliwością pozbycia się jej jest zastosowanie tłumika, który dostępny jest u większości producentów pomp perystaltycznych.
W tej chwili dostępne są już na rynku pompy perystaltyczne w wykonaniach przeciwwybuchowych (zgodne z wymogami ATEX).
Wąż sercem pompy
Żaden producent nie może zagwarantować czasu żywotności węża – tak samo jak nikt nie gwarantuje żywotności materiałów eksploatacyjnych innych urządzeń – klocków hamulcowych w samochodzie czy tuszu w drukarce. Producenci i dystrybutorzy dysponują szacunkowymi, statystycznymi wynikami badań wytrzymałości różnych węży w różnych pompach, jednak nie są w stanie zbadać wszystkich zależności (warunki zewnętrzne, parametry pracy, rodzaje cieczy, ciała stałe itp.).
Dla zapewnienia optymalnego zużycia materiału eksploatacyjnego jakim jest wąż pompy, z reguły zaleca się pracę urządzenia przy częstotliwości do 60 obr./min.
Z reguły przyjmuje się, że kilka miesięcy bezawaryjnej pracy węża (w reżimie 8-godzinnym pracy pompy) to wynik zadowalający dla użytkownika. Chociaż znane są firmy, które wymieniają wąż co tydzień (z powodu wewnętrznych wymogów higieny) i uznają to za wynik rewelacyjny. Przed użyciem pompy perystaltycznej stosują pompy jednośrubowe i stator wymieniają także co tydzień, ale jest on znacznie droższy od węża.