Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Pompy perystaltyczne

-- poniedziałek, 01 maj 2006

Dotychczas jednym z głównych ograniczeń stosowalności przedmiotowych pomp były rozpuszczalniki (np. ksylen), które skutecznie rozpuszczały wszelkie stosowane węże (np. guma naturalna czy EPDM). Istnieją węże niskociśnieniowe, dla małych wydajności, odporne na substancje ropopochodne, jednak jest to nowoczesne, a przez to niezwykle drogie rozwiązanie. W wielu przypadkach klienci akceptują konieczność częstej wymiany węża z uwagi na reakcję chemiczną, a nie przez mechaniczne zużycie. Mimo że substancja ropopochodna może spowodować degradację węża np. w ciągu 2 miesięcy, może to być i tak tańsze rozwiązanie niż wąż z Vitonu.

Często podawaną wadą tego typu pomp jest zauważalna pulsacja wypływającej cieczy. W zasadzie jedyną możliwością pozbycia się jej jest zastosowanie tłumika, który dostępny jest u większości producentów pomp perystaltycznych.

W tej chwili dostępne są już na rynku pompy perystaltyczne w wykonaniach przeciwwybuchowych (zgodne z wymogami ATEX).

Wąż sercem pompy

Żaden producent nie może zagwarantować czasu żywotności węża – tak samo jak nikt nie gwarantuje żywotności materiałów eksploatacyjnych innych urządzeń – klocków hamulcowych w samochodzie czy tuszu w drukarce. Producenci i dystrybutorzy dysponują szacunkowymi, statystycznymi wynikami badań wytrzymałości różnych węży w różnych pompach, jednak nie są w stanie zbadać wszystkich zależności (warunki zewnętrzne, parametry pracy, rodzaje cieczy, ciała stałe itp.).

Dla zapewnienia optymalnego zużycia materiału eksploatacyjnego jakim jest wąż pompy, z reguły zaleca się pracę urządzenia przy częstotliwości do 60 obr./min.

Z reguły przyjmuje się, że kilka miesięcy bezawaryjnej pracy węża (w reżimie 8-godzinnym pracy pompy) to wynik zadowalający dla użytkownika. Chociaż znane są firmy, które wymieniają wąż co tydzień (z powodu wewnętrznych wymogów higieny) i uznają to za wynik rewelacyjny. Przed użyciem pompy perystaltycznej stosują pompy jednośrubowe i stator wymieniają także co tydzień, ale jest on znacznie droższy od węża.


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce