Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Pompy i hydraulika w przemyśle

-- czwartek, 12 luty 2009Decydującymi czynnikami przy wyborze pompy są wydajność i niezawodność. W następnej kolejności bierze się pod uwagę niski całkowity koszt zakupu i eksploatacji (LCC). Ekonomiczna praca – wysoki stopień sprawności (oszczędność energii) oraz wsparcie techniczne ze strony producenta/dostawcy nie jest już tak ważne. Można podejrzewać, że w wielu przypadkach nie ocenia się parametru LCC. Niestety nie potrafimy jeszcze dokładnie liczyć kosztów w każdym punkcie, w którym powstają. Jest to źródło wiedzy, którą można wykorzystać do rzeczywistej optymalizacji kosztów produkcji. Oszczędzanie energii, optymalizacja kosztów związanych z serwisem to działania, które będą dotyczyły każdego działu, w tym również służb utrzymania ruchu. Symptomem zmian są, choć jeszcze nieliczne, odpowiedzi wskazujące jako najważniejsze przy wyborze pomp całkowity koszt zakupu i eksploatacji oraz wysoką sprawność energetyczną.

Systemy hydrauliczne

Systemy hydrauliczne muszą spełniać coraz więcej wymogów, takich jak bezpieczeństwo przeciwpożarowe związane z możliwością zapalenia się oleju czy możliwością kontaktu z żywnością lub ochrona środowiska naturalnego. W przypadku niektórych zastosowań bezpieczeństwo przeciwpożarowe jest szczególnie ważne. W takim przypadku stosuje się trudnopalne i niepalne ciecze hydrauliczne. Wydostanie się oleju z pękniętego przewodu i jego kontakt z gorącą powierzchnią lub ogniem nie stanowi zagrożenia. Produkty takie opracowano  głównie dla potrzeb przemysłu węglowego, metalurgicznego i energetycznego. Są jednak wykorzystywane coraz szerzej. W ankiecie na korzystanie z cieczy niepalnych wskazało 39 procent pytanych.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce