Pompy i hydraulika w przemyśle
-- czwartek, 12 luty 2009
Różnego typu pompy i systemy hydrauliczne znajdują szerokie zastosowanie w wielu aplikacjach. Pompy przeznaczone dla przemysłu funkcjonują często w trudnych warunkach, ekstremalnych temperaturach, przy wysokim ciśnieniu, w kontakcie z agresywnymi cieczami. Zapytaliśmy naszych czytelników o stosowane w ich zakładach pompy i systemy hydrauliczne.
Pompy
Rodzaj stosowanych pomp jest uzależniony w znacznym stopniu od specyfiki produkcji. Jak wynikało z odpowiedzi, w stosunkowo niewielu aplikacjach wykorzystuje się pompy magnetyczne. Przeniesienie napędu z silnika do sekcji pompy odbywa się za pomocą sprzęgła magnetycznego (różniące się biegunami magnesy, z których jeden podłączony jest do wału napędowego, a drugi osadzony jest na wirniku pompy). Nie ma żadnego mechanicznego połączenia pomiędzy sekcją pompy a silnikiem, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania uszczelnień. A niektóre dane sugerują, że 80% awarii pomp spowodowanych jest uszkodzeniem uszczelnień. W tego typu konstrukcjach mamy wyższy stopień bezpieczeństwa na przykład w przypadku pompowania cieczy żrących, a przy tym niskie koszty LCC (całkowity koszt zakupu i eksploatacji). Również pompy tego typu wytrzymują ciągłą pracę przy niewielkich nakładach na konserwację. Udzielone w ankiecie odpowiedzi wskazują na powszechne wykorzystywanie pomp zębatych, wirowych i membranowych.
W powszechnej opinii pompy zębate to obecnie konstrukcje zaawansowane technologicznie o unikatowych własnościach eksploatacyjnych. W pompach tego typu kierunek przepływu cieczy ulega nieznacznemu odchyleniu i mają one dużą zdolność do samozasysania przy łagodnym przepompowywaniu, co ma duże znaczenie w przypadku transportu cieczy o bardzo dużych lepkościach. Zaletą jest nieskomplikowana budowa i jedno uszczelnienie wału.
Zapytaliśmy, jakie specjalne cechy użytkowe pomp są ważne w aplikacjach naszych respondentów. W większości odpowiedzi podstawowym warunkiem było spełnienie wymagań procesowych, na przykład dla „trudnych” mediów, choćby takich, jak: żywica formaldehydowa, fenol, farby, bardzo brudna woda itp., lub możliwość pracy w podwyższonych temperaturach (problemy z uszczelnieniem). Również ważna jest ogólnie rozumiana żywotność pomp. Ma to znaczenie tam, gdzie pracują pompy wysokociśnieniowe, a nie można zagwarantować odpowiedniej czystości wody czy oleju. W zależności od specyfiki zakładu wśród wymagań pojawiają się certyfikaty i dopuszczenia Atex ExII (na przykład przemysł spożywczy). W przypadku pracy w ruchu ciągłym znaczenia nabiera niezawodność. Dlatego stosuje się pompy typu S oraz PW – o podwyższonej wytrzymałości. Tam gdzie stosuje się pompy dozujące,
użytkownicy oczekują niezależności wydajności od ciśnienia i lepkości cieczy.
Niekiedy o doborze pomp decyduje zupełnie inny czynnik, jakim jest unifikacja pod względem doboru uszczelnienia mechanicznego stosowanego w zakładzie. Jednak zawsze liczy się prostota konstrukcji i łatwość serwisowania – jednym słowem prosta obsługa, co podkreślało wielu ankietowanych.
Jeśli chodzi o stosowany napęd w pompach, to w przeważającej liczbie aplikacji jest to napęd elektryczny. W wielu zakładach jest to jedyne wykorzystywane źródło napędzania pomp. Na drugim miejscu jest napęd pneumatyczny, a okazjonalnie stosuje się napęd spalinowy. Oczywiście są takie zakłady, w których napęd spalinowy jest głównym źródłem napędzania pomp.