Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Pompy i hydraulika w przemyśle

-- czwartek, 12 luty 2009

Różnego typu pompy i systemy hydrauliczne znajdują szerokie zastosowanie w wielu aplikacjach. Pompy przeznaczone dla przemysłu funkcjonują często w trudnych warunkach, ekstremalnych temperaturach, przy wysokim ciśnieniu, w kontakcie z agresywnymi cieczami. Zapytaliśmy naszych czytelników o stosowane w ich zakładach pompy i systemy hydrauliczne.

Pompy

Rodzaj stosowanych pomp jest uzależniony w znacznym stopniu od specyfiki produkcji. Jak wynikało z odpowiedzi, w stosunkowo niewielu aplikacjach wykorzystuje się pompy magnetyczne. Przeniesienie napędu z silnika do sekcji pompy odbywa się za pomocą sprzęgła magnetycznego (różniące się biegunami magnesy, z których jeden podłączony jest do wału napędowego, a drugi osadzony jest na wirniku pompy). Nie ma żadnego mechanicznego połączenia pomiędzy sekcją pompy a silnikiem, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania uszczelnień. A niektóre dane sugerują, że 80% awarii pomp spowodowanych jest uszkodzeniem uszczelnień. W tego typu konstrukcjach mamy wyższy stopień bezpieczeństwa na przykład w przypadku pompowania cieczy żrących, a przy tym niskie koszty LCC (całkowity koszt zakupu i eksploatacji). Również pompy tego typu wytrzymują ciągłą pracę przy niewielkich nakładach na konserwację. Udzielone w ankiecie odpowiedzi wskazują na powszechne wykorzystywanie pomp zębatych, wirowych i membranowych.

W powszechnej opinii pompy zębate to obecnie konstrukcje zaawansowane technologicznie o unikatowych własnościach eksploatacyjnych. W pompach tego typu kierunek przepływu cieczy ulega nieznacznemu odchyleniu i mają one dużą zdolność do samozasysania przy łagodnym przepompowywaniu, co ma duże znaczenie w przypadku transportu cieczy o bardzo dużych lepkościach. Zaletą jest nieskomplikowana budowa i jedno uszczelnienie wału.Zapytaliśmy, jakie specjalne cechy użytkowe pomp są ważne w aplikacjach naszych respondentów. W większości odpowiedzi podstawowym warunkiem było spełnienie wymagań procesowych, na przykład dla „trudnych” mediów, choćby takich, jak: żywica formaldehydowa, fenol, farby, bardzo brudna woda itp., lub możliwość pracy w podwyższonych temperaturach (problemy z  uszczelnieniem). Również ważna jest ogólnie rozumiana żywotność pomp. Ma to znaczenie tam, gdzie pracują pompy wysokociśnieniowe, a nie można zagwarantować odpowiedniej czystości wody czy oleju. W zależności od specyfiki zakładu wśród wymagań pojawiają się certyfikaty i dopuszczenia Atex ExII (na przykład przemysł spożywczy). W przypadku pracy w ruchu ciągłym znaczenia nabiera niezawodność. Dlatego stosuje się pompy typu S oraz PW – o podwyższonej wytrzymałości. Tam gdzie stosuje się pompy dozujące,
użytkownicy oczekują niezależności wydajności od ciśnienia i lepkości cieczy.
Niekiedy o doborze pomp decyduje zupełnie inny czynnik, jakim jest unifikacja pod względem doboru uszczelnienia mechanicznego stosowanego w zakładzie. Jednak zawsze liczy się prostota konstrukcji i łatwość serwisowania – jednym słowem prosta obsługa, co podkreślało wielu ankietowanych.
Jeśli chodzi o stosowany napęd w pompach, to w przeważającej liczbie aplikacji jest to napęd elektryczny. W wielu zakładach jest to jedyne wykorzystywane źródło napędzania pomp. Na drugim miejscu jest napęd pneumatyczny, a okazjonalnie stosuje się napęd spalinowy. Oczywiście są takie zakłady, w których napęd spalinowy jest głównym źródłem napędzania pomp.

Autor: Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce