Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Pompy – duży wybór, większe możliwości

-- niedziela, 17 listopad 2013

Pozostały odsetek osób (6%) uważa, że serwis zasługuje na ocenę negatywną m.in. z tego powodu, że części zamienne dostarczane przez serwis wykonane są z gorszych materiałów i są mniej trwałe od części stosowanych w nowych pompach.

Podejście do konserwacji

Odpowiednia konserwacja gwarantuje poprawne działanie pompy. Mimo iż użytkownicy są świadomi tego faktu, to jednak nie wszyscy regularnie przeprowadzają konserwację. Wśród ankietowanych można zauważyć wyraźny podział na – niemal równe liczebnie – dwie grupy: konserwujących pompy oraz tych, którzy tego nie robią (wykres 4).

Jaki jest główny cel konserwacji? Według Bartosza Tywonka konserwacja ma przede wszystkim za zadanie sprawdzenie aktualnego stanu i poziomu zużycia poszczególnych elementów: uszczelnienia, urządzenia tnącego, łożyska czy wirnika. Systematyczne serwisowanie urządzeń pozwoli na uniknięcie sytuacji, w których przez znaczące zużycie elementów pomp dochodzi do przestojów przy dostarczaniu ciepła lub produkcji przemysłowej. W zależności od typu i konstrukcji pompy częstotliwość prac konserwacyjnych jest różna, stąd ważne jest, aby stosować się do warunków opisanych w instrukcji dołączanej przez producenta do urządzenia.

Podobnie jak w ostatnim badaniu, również teraz częstotliwość przeprowadzania prac konserwacyjnych odbywa się najczęściej na podstawie zaleceń zawartych w dokumentacji techniczno-ruchowej (DTR) używanej pompy, w innym przypadku – raz na 6 miesięcy, ewentualnie – raz w roku. Niestety zdarzają się i tacy, którzy z konserwacją czekają do ostatniej chwili, kiedy pojawią się pierwsze oznaki nieprawidłowej pracy.

Trzeba mieć na uwadze, że zaniedbywanie czynności konserwacyjnych skutkuje pojawianiem się różnego rodzaju usterek, do których, w opinii respondentów, dochodzi czasami (47%), rzadko (40%), często (7%) lub wcale (6%). Według większości ankietowanych podczas eksploatacji pompy najczęściej pojawiają się problemy z uszczelnieniami i łożyskami. Niezwykle ważne są odpowiednie działania prewencyjne, których zadaniem jest niedopuszczenie do awarii.


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce