Pompy – duży wybór, większe możliwości
-- niedziela, 17 listopad 2013
Zgodnie z odpowiedziami ankietowanych użytkowników najbardziej popularnymi pompami wirowymi są pompy odśrodkowe. Tego zdania jest aż 80% respondentów. Identyczny wynik otrzymaliśmy niespełna rok temu (w lutym 2013 roku) podczas przeprowadzania podobnego sondażu dotyczącego pomp przemysłowych. Wówczas również 80% ankietowanych uznało pompy odśrodkowe za najczęściej instalowane w zakładach, natomiast jedna piąta wskazała pompy specjalne i diagonalne (samozasysające, krążeniowe) jako najbardziej popularne, a nieco mniejsza liczba (ok. 10%) – pompy helikoidalne i śmigłowe. Odpowiedzi te są bardzo zbieżne z wynikami najnowszego sondażu – jak pokazuje wykres 1, na drugiej pozycji także znalazły się pompy specjalne, a na kolejnych – diagonalne, helikoidalne oraz śmigłowe.
Jeśli chodzi o pompy wyporowe, to – analogicznie jak w poprzednim badaniu – na pierwszym miejscu uplasowały się pompy membranowe. Prawie połowa respondentów jest zdania, że cieszą się one największą popularnością (wykres 2). W lutowym sondażu odsetek ten wynosił 52%. W dalszej kolejności znalazły się wówczas pompy: zębate (40%), tłokowe (29%), łopatkowe i krzywkowe (25%) oraz śrubowe i skrzydełkowe (12%). Tym razem, zgodnie z typowaniami użytkowników, pompy śrubowe zostały uznane za równie popularne jak pompy membranowe (47%), a tłokowe (w tym wielotłoczkowe i nurnikowe) uzyskały taką samą liczbę głosów jak zębate (33%).
Coraz większe możliwości
Zdaniem Grzegorza Molińskiego, wiceprezesa zarządu firmy POMPAX, obecnie wśród nowości proponowanych przez producentów pomp dominują dwa trendy. Pierwszy to poprawa efektywności energetycznej urządzeń, drugi to innowacyjne rozwiązania z grupy e-solutions oraz i-solutions, czyli zaawansowana elektronika i zdalne monitorowanie pomp. Kiedyś technologie dostępne tylko dla sektora przemysłowego, dziś dostępne dla każdego. Urządzenia pompowe to nie są już tylko urządzenia hydrauliczne. Stały się urządzeniami inteligentnymi – potrafią dostosować się do instalacji, na której pracują, i dają możliwość bezprzewodowego monitorowania ich wydajności. Dzięki temu klient otrzymuje nieograniczoną swobodę i elastyczność oraz dokładny wgląd, w czasie rzeczywistym, w działanie systemu pompowego. Przy użyciu smartfonów, tabletów i laptopów podłączonych do Internetu możemy dzisiaj sterować pojedynczą pompą, a nawet całą instalacją pompową.
Wśród innowacyjnych rozwiązań znajduje się Grundfos CUE – najnowszy produkt szeregu E-rozwiązań (E-solution) układów pomp z regulowaną prędkością obrotową, przeznaczonych do zastosowań, takich jak przemysł, instalacje w budynkach, komunalne i prywatne instalacje wodociągowe, odprowadzanie ścieków i nawadnianie. Ten nowy typoszereg montowanych na ścianie przetwornic częstotliwości z wyposażeniem i funkcjami dla pomp Grundfos i specjalnym interfejsem użytkownika oferuje funkcje podobne do tych, jakie mają E-pompy firmy Grundfos, które są wyposażone w silniki z wbudowaną przetwornicą częstotliwości.