Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Podajniki

-- piątek, 14 październik 2011

Rynek producentów i dostawców podajników

Jak podkreśla Marek Staniewski z firmy Amsort, na rynku funkcjonuje kilka firm oferujących urządzenia jako przemyślany system modułowy. Wiele przedsiębiorstw produkuje podajniki niejako z doskoku (bez opracowanego jednolitego systemu). Jedni i drudzy znajdują odbiorców, przy czym coraz wyraźniej zauważalna jest tendencja do zwracania większej uwagi na wysoką jakość i modularność instalowanych rozwiązań.

W opinii Mariusza Golańskiego z firmy PROMAG-SYSTEMY, obecnie funkcjonuje około 85–90 tys. polskich firm, specjalizujących się w produkcji podajników. Według naszej oceny zapotrzebowanie rynku klasyfikuje się na poziomie 250–300 mln PLN.

A jak wygląda rynek wspomnianych już elementów hydrauliki siłowej przeznaczonych do podajników? Otóż, jak podaje Zbigniew Berlik z firmy Bipromasz, w Polsce jest wielu producentów siłowników oraz przedstawicieli handlowych firm zagranicznych produkujących hydraulikę siłową. Słabą stroną przedstawicielstw handlowych są długie terminy dostaw, a także brak serwisów. W Polsce są duże trudności ze znalezieniem firmy w sposób kompleksowy zajmującej się hydrauliką siłową do podajników, czyli od wykonania projektu pod konkretnego klienta, poprzez produkcję, montaż układu u klienta oraz serwis podczas eksploatacji.

Kilka przykładów

System Transept TM firmy Amsort oparty jest na jednoszynowej konstrukcji należącej do najnowszych rozwiązań, które uwzględnia się w procesach związanych z automatyzacją procesów produkcyjnych. Wózek jezdny z produktem przeznaczonym do montażu porusza się po szynie. Za napędzanie odpowiedzialny jest ukryty łańcuch. System ten cechuje się budową modułową oraz możliwością dowolnej konfiguracji. Podkreśla się również pracę w dwóch kierunkach, a także w pętli i z bocznymi liniami. Urządzenie jest szybkie i umożliwia operowanie przedmiotami o wielkości do 2 m przy masie do 100 kg.

System Transept TRM, tego samego producenta, bazuje na konstrukcji podwójnych łańcuchów rolkowych, po której porusza się paletka transportująca. Ma ona wymiary od 500x500 mm do 1000x1000 mm i jest w stanie przenosić elementy o masie do 110 kg. W konstrukcji paletek przewidziano podkładki, które przesuwają się wzdłuż sekcji po łańcuchach rolkowych. Wzdłuż sekcji umiejscowione są moduły zatrzymujące z tłumieniem. Naciąg łańcucha jest zapewniany przez automatyczne urządzenia napinające. Przejście paletki, z jednej sekcji na drugą jest możliwe dzięki specjalnemu urządzeniu podnosząco-ześlizgującemu. Pozycjonowanie paletki odbywa się z dokładnością do 0,5 mm. Jako zalety tego rozwiązania podkreśla się prostą konstrukcję, a także ergonomię. Istotną rolę odgrywa szerokie spektrum zastosowań oraz łatwa konserwacja.

Autor: Damian Żabicki


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce