Podajniki
-- piątek, 14 październik 2011
Na przykład Robot Adept Quattro wyposażony jest w 4 ramiona. Takie rozwiązanie pozwala na pracę z dużymi prędkościami i przyspieszeniami w zakresie całej przestrzeni roboczej. Na uwagę zasługuje również nowatorskie rozwiązanie obrotu chwytaka. Gdzie zatem robot ten najczęściej znajduje zastosowanie? Otóż urządzenie to bardzo często uwzględnia się w procesach związanych z pakowaniem i podnoszeniem z zastosowaniem systemów wizyjnych. Robot przeznaczony jest do montażu sufitowego, czyli nad przestrzenią roboczą. Przewiduje się w nim obszar roboczy obejmujący powierzchnie o wymiarach 1300x1300 mm. Maksymalny ładunek wynosi 2 kg. Przyspieszenie w górę jest w stanie osiągnąć 15 G. Podkreśla się, że odpowiednia prędkość ruchów przyczynia się do zwiększenia wydajności urządzenia o 20%. Stąd też rozwiązanie to często wykorzystuje się w branży farmaceutycznej, elektronicznej i spożywczej.
Co nowego w podajnikach
W konstrukcji nowoczesnych podajników niejednokrotnie uwzględnia się specjalne profile aluminiowe, których kształt w zdecydowany sposób upraszcza montaż urządzenia. Takie rozwiązanie pozwala również na łatwe dołączanie akcesoriów. Nie bez znaczenia pozostaje uwzględnianie przez projektantów bezpieczeństwa użytkowania, a nawet walorów o charakterze estetycznym. Nowoczesne konstrukcje pozwalają na łatwe regulowanie oraz serwisowanie podajnika.
Należy zwrócić uwagę na wykorzystywanie w podajnikach cyfrowych przetworników ciśnienia, serwonapędów, silników krokowych, tensometrów, a także sprzęgieł proszkowych, napędów liniowych i siłowników beztłoczyskowych.
Jak dobrze wybrać
W procesie związanym z doborem podajnika należy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę jego przeznaczenie, rodzaj transportowanego asortymentu, a także sposób przemieszczania, warunki pracy i wydajność. Należy przeanalizować takie walory podajników, jak modułowość oraz możliwość skracania i wydłużania urządzenia w zależności od potrzeb.
Jakie zatem błędy użytkownicy popełniają przy wyborze urządzeń transportu automatycznego w systemach produkcji i montażu? Otóż przede wszystkim nie biorą pod uwagę możliwości modyfikowania zainstalowanego systemu w kontekście zmieniających się potrzeb fabryki. Stąd też warto zadbać o model z rozwiązaniami konstrukcyjnymi, które pozwalają na rozbudowę o kolejne moduły. Niejednokrotnie zdarza się, że źle zostaje dobrany układ sterujący. W szczególności chodzi o błędy programowe wynikające z nieprawidłowej analizy założeń. Producenci i dostawcy podajników podkreślają częsty wybór tanich komponentów o zbyt niskiej trwałości i niezawodności. Problem stanowią również nieodpowiednie parametry dotyczące wydajności, a także niewłaściwe pozycjonowanie transportowanego elementu.